Kocaeli'nde de maske takmak artık zorunlu!

Kocaeli’nde İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla maske takmak zorunlu hale getirildi. Konuyla ilgili olarak Kocaeli Valiliği vatandaşları uyararak, yeni bir karara kadar maske takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 09:28
Değiştirme Tarihi: 19.05.2020 09:28
Kocaeli'nde de maske takmak artık zorunlu!

Koronavirüs salgını nedeniyle bugüne kadar; Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu ve Amasya'da maske takmadan sokağa çıkmak yasaklanmıştı. 

Bu kentlerin arasına Kocaeli'de katıldı. Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, il genelinde maske takmayı zorunlu hale getirdi. Öte yandan Kocaeli Valiliği’de açıklama yaparak, "Açık alanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlar için maske kullanımının yeni bir karar alınıncaya kadar zorunlu olmasına karar verildi" denildi.

AÇIKLAMADA NELER VAR? 

İşte konuyla ilgili olarak Koceli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun yaptığı yazılı açıklama: 

“Korona virüs (Covid-19) salgını sürecinde bundan önce alınmış olan tüm Hıfzıssıhha Kurul kararlarında kişisel koruyucu önlemlerin önemi vurgulanarak, pazaryerleri, marketler, AVM, berber ve kuaförler, taksiler vs. gibi çeşitli kapalı alanlara maske takarak girilebileceği belirtilmişti. 15.05.2020 tarihinde gerçekleştirilen 2020/ 03 sayılı Kocaeli Pandemi İl Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararlarının 1. maddesi gereği; 20.05.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, tüm eski tedbirlere ilave olarak korona virüs (Covid 19) salgını ile mücadele çalışmalarına önemli katkı sağlayacağı düşünüldüğünden, İlimiz genelinde açık alanlar da dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımız için maske kullanımının yeni bir karar alınıncaya kadar zorunlu olmasına karar verilmiştir." 

AMATÖR AVCILIĞA İZİN VAR 

Kocaeli'nde denizde ve iç sularda amatör avcılık faaliyeti icra edilmesine de izin verildi. İzin vatandaşlara şu sözlerle duyuruldu: “Tam boyu 5 (beş) metre ve altındaki tekneler için tekne içerisinde en fazla 2 kişi, tam boyu 5 metre ile 10 metre arasında olan tekneler için tekne içerisinde en fazla 3 kişi, tam boyu 10 (on) metreden fazla olan tekneler için tekne içerisinde en fazla 5 kişi bulunması, tekne içerisinde bulunulduğu sürece ‘maske takılması, gerekli hijyenik tedbirlerin alınması ve sosyal mesafenin korunması’ kaydı ile faaliyette bulunmalarına  karar verilmiştir.” (İHA)