KKTC'de halk sandık başına gidiyor

KKTC'de halk sandık başına gidiyor
Yayınlanma Tarihi: 19.04.2015 10:03 | Değiştirme Tarihi: 19.04.2015 10:03

KKTC'de halk cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidiyor

KKTC'de halk yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek. Seçimlerde beşi bağımsız olmak üzere yedi aday yarışacak. 

Kıbrıslı Türkler, KKTC'nin ilanından sonraki yedinci cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacak. Seçimlere iki partinin desteğini alarak giren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve bir dönem Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafının müzakerecisi olan Kudret Özersay bağımsız olarak, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de Cumhuriyetçi Türk Partisi-Ulusal Güçler’den (CTP-UG) yarışıyor.

Diğer adaylardan Mustafa Onurer seçimlere Kıbrıs Sosyalist Partisi’nden katılırken, Mustafa Ulaş, Mustafa Akıncı ve Arif Salih Kırdağ bağımsız aday olarak giriyor. 

176 bin 912 seçmen oy kullanacak 

Seçimler için oy verme işlemi saat 08.00’de başlayacak ve akşam 18.00’e kadar devam edecek.

KKTC genelinde toplam 176 bin 916 seçmen kurulacak 693 sandıkta oy kullanacak. Seçmenlerden 55 bin 763'ü Lefkoşa'da, 45 bin 992'si Gazimağusa'da, 35 bin 397'si Girne'de, 20 bin 809'u Güzelyurt'ta, 18 bin 951'i ise İskele ilçesinde sandık başına gidecek. 

Her sandıkta ilçe seçim kurullarınca düzenlenen kursta eğitim alan üçer görevli, ayrıca siyasi partilerin gözlemcileri görev yapacak. Yüksek Seçim Kurulu ile ilçe seçim kurullarının personeli de seçimler boyunca iş başında olacak. 

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yayımlanan seçim takvimi uyarınca seçim propagandaları sona erdi. Seçim yasakları saat 19.00’a kadar sürecek. Yasa gereğince ülke genelinde seçim boyunca alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak. 

Seçimlerde adayların cumhurbaşkanı olabilmesi için oyların yüzde 50’sinden bir fazlasını alması gerekiyor. Adaylardan hiçbiri bu oy oranına ulaşamazsa seçim ikinci tura kalacak ve 26 Nisan pazar günü en çok oyu alan iki aday arasında seçim yapılacak. 

AA