Kızılay Başkanı'ndan önemli duyuru geldi: 'Sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar'

Sokağa çıkma yasağından muaf olacak kişilerle ilgili son dakika açıklaması Kızılay Başkanı'ndan geldi. Bu akşamdan itibaren uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili duyuru yapan Kızılay Başkanı, kan bağışı yapacak kişilerin kısıtlamadan muaf olacağını belirtti. Kızılay’ın sitesinden randevu oluşturan vatandaşlar kan bağışı için Kızılay Kan Bağış Merkezlerine gidebilecek.

Yayınlanma Tarihi: 04.12.2020 14:05
Değiştirme Tarihi: 04.12.2020 14:05
Kızılay Başkanı'ndan önemli duyuru geldi: 'Sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar'

Gelen son dakika haberine göre, koronavirüs salgını nedeniyle bu akşam başlayacak ve pazartesi sabahına kadar sürecek olan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili ayrıntılar belli olmuştu. Yayınlanan genelgede yasağa tabii tutulan ve muaf olan kişiler ve gruplar tek tek belirtilmişti. Ancak Kızılay Başkanı'ndan önemli bir duyuru geldi. 

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında aylardır ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların yanı sıra kan ve immün plazma bağışı alarak hastaların şifa bulmasını sağlayan Türk Kızılay’ın ulusal kan stokları, pandeminin yeniden yükselişe geçmesi ve kış koşularının hissedilmeye başlaması ile düşüş eğilimine girdi. Gerek hastanelerde acil kan bekleyen hastalar gerekse pandemi nedeniyle yoğun bakımlarda immün plazma bağışı bekleyen hastaların sıkıntı yaşamaması için kan ve plazma bağışçıları, hafta sonları için alınan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.

İSTEYENLER HAFTA SONU KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR

Kan bağış merkezlerinin hastane olmadığını ve son derece hijyenik ortamlar olduğunu hatırlatan Türk Kızılay, maske ile sosyal mesafe kurallarına titizlikle uyulduğunu belirtti. Kızılay, hafta içi vakit bulamayan vatandaşların hafta sonu kısıtlamaya dâhil olmadan bağışta bulunabileceklerini ifade etti. Hafta sonu kan bağışında bulunmak isteyenlerin, Türk Kızılay’ın www.kanver.org sitesinden alacakları randevu sonrasında telefonlarına gelen mesaj ile kısıtlamaya dâhil olmadan kan bağışı birimlerine başvurabilecekleri vurgulandı.