Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan patlama sonrası uyarı: Kapıları ve pencereleri kapatın, dumanı solumayın

Son dakika haberi... Sakarya'da fabrika patlamasıyla ilgili açıklamada bulunan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, patlamanın yaşandığı bölgedeki insanlara uyarıda bulundu. Vatandaşlara evlere girip kapı ve pencerelerini kapatması uyarısında bulunan Kerem Kınık, "Patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor." dedi. Olayın kimyasal bir kaza olduğunu söyleyen Kerem Kınık,  'Dumanın zehirli olabileceğini düşünerek tedbir alınması gerekiyor." diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi: 03.07.2020 13:26
Değiştirme Tarihi: 03.07.2020 13:28

Sakarya Hendekte faaliyet gösteren fabrikada patlama meydana geldi. Çok sayıda ekibin sevk edildiği bölgede yararıların olduğu bildirilirken, Sakarya Valisi'nden yapılan açıklamada 41 yaralının hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Öte yandan patlamayla ilgili konuşan Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan da, bölgedeki yerleşim yerlerinde hayatlarını sürdüren vatandaşlara önemli uyarı yapıldı. 

Canlı yayınına katılan Kızılay Başkanı Kerem Kınık şu uyarıları yaptı:

"Yaşadığımız bir kimyasal biyolojik radyoaktif nükleer dediğimiz olaylardan, kimyasal bir kazadır. Ve KBRN olaylarında sıcak bölgenin izole edilmesi ve buradan oluşabilecek havaya yayılan dumanın zehirli olabileceğini düşünerek tedbir alınması gerekiyor.

Potasyum nitrat, karbon kükürt içeren bir barut ve renklendirilen malzemeler. Vatandaşlarımızın dumanın etkilerinden kendilerini korumak için, kapıyı pencereyi kapatarak, eşiklere ıslak havlu koyarak beklemeleri ve dumanın dağılmasını beklemeleri gerekiyor. Müdahale eden ekipler de AFAD, itfaiye bu konuda zaten bilinçliler. Bu KBRN çerçevesinde tedbirler alınarak yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

(Gaza maruz kalanlar ne yapmalı) Endişe etmesinler, kendilerini korusunlar. Özellikle de dumanın olduğu yerleşim birimindeki vatandaşlar, dumanın kokusunu ve havadaki dumanın rengini görmeyene kadar, onlar dağılana kadar evlerinden çıkmasınlar.

"KAPI VE PENCERELERİ KAPATIN, DUMANI SOLUMAYIN"

Kınık, Twitter hesabından da şu uyarılarda bulundu:

"Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından Kızılay Afet ekiplerimiz bölgeye intikal ettiler

Sakarya Hendek patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumaması gerekiyor. Yoğun duman varsa kapı eşiklerine ıslak havlu koyulabilir. Kimyasal olarak sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir gaz."