Kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Yasaklar ne zaman kalkacak? İşte gündemden son gelişmeler

Kısıtlamaların ne zaman biteceğini yönelik araştırmalar, her gün vatandaşlar tarafından yapılmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınına yönelik yapılan toplantılar sonrasında vatandaşlar, 'Kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Yasaklar ne zaman kalkacak?' sorusuna yanıt arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz gün yapmış olduğu açıklamada, "10 Şubat Çarşamba günü bazı müjdelerim olacak" ifadesinde bulunmasının ardından vatandaşlar ne gibi gelişmeler yaşanacağını merak etmeye başladı. Peki, kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Yasaklar ne zaman kalkacak? İşte gündemden son gelişmeler

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 11:30
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 11:30
Kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Yasaklar ne zaman kalkacak? İşte gündemden son gelişmeler

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınına yönelik yapılan toplantılar sonrasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Havaların son günlerde güzel olmasının ardından birçok vatandaş kısıtlamanın olmadığı saatlerde kendisini dışarı attı ve temiz havanın tadını çıkardı. Artık normalleşmeye başlamak isteyen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamaları yakından takip ediyor. Peki, kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Yasaklar ne zaman kalkacak? İşte gündemden son gelişmeler

YASAKLAR NE ZAMAN BİTECEK?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'daki koronavirüs mutasyonlarının Türkiye'de görülmesine ilişkin DHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. İlhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın mutasyonlu virüsün 20'den fazla ilde görüldüğünü açıkladığını anımsatarak, "Bakanımız, Afrika'dan ve Brezilya'dan da gelen mutant virüslerin ülkemizde göründüğünü söyledi. Demek ki mutant virüs ülkemizde de farklı yerlerde görünüyor, yayılma riski artıyor gibi düşünmek gerekiyor. Mutant virüsün en büyük sorunu daha bulaşıcı olması. Daha bulaşıcı olması önlemlere en az bir kat daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor açıkçası" dedi. 

YENİ KISITLAMALAR GELİR Mİ?

Prof. Dr. İlhan, ülkede mutasyonlu virüsün görülmesiyle yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin, "'Farklı kısıtlamalar olabilir mi' bunu düşünmek gerekiyor. Mutasyonun yoğun olduğu yerler varsa bu illerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir elbet; ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz, bazı esnaf grubumuz zorlanıyor, insanlarımız evde kalmaktan sıkıldı; ama şimdi kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil, hepimizin de şahit olduğu üzere. Kurallara uymazsak mutant virüsün her ilde yayılımı söz konusu olur" ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, İngiltere'de görülen mutasyonlu virüs gibi Güney Afrika ve Brezilya'dakinin de bulaştırıcılığının yüksek olduğuna ilişkin bilgiler geldiğini belirtti. Mutasyonlu koronavirüse karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlhan, "20 civarı ilimizde mutasyonlu virüs görüldü, artık bu noktadan sonra vatandaşlarımızın kapalı ortamda bir araya gelmekten çekinmesi gerekiyor. Hafta sonu kapalı ortamda birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, turistik yerlerde birden fazla ailenin bir araya gelmemesi, ev kiralama, hafta sonu bir arada olma, tatil yapma gibi anlayışlardan kesinlikle kaçınılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.