Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) son durum ne?

Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı sorusunun yanıtı, birçok esnaf, çalışan ve şirket sahibi vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte birçok şirkete ve şirket çalışanlarına yardımcı olunabilmesi için uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı gündemde yer alıyor. Peki, kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) son durum ne?

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2021 12:27
Değiştirme Tarihi: 19.04.2021 12:27
Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) son durum ne?

Kısa çalışma ödeneği, son dönemin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor. Koronavirüs salgınıyla birlikte hayatımıza giren ve birçok kişiye destek sağlaması için uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmayacağı sorgulanıyor. Peki, kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) son durum ne?

TESK'TEN UZATMA TALEBİ 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, 31 Mart’ta sona eren Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeniden hayata geçirilmesini istedi. Palandöken, Kısa Çalışma Ödeneği’nin pandemi sona erene kadar yürürlükte kalması gerektiğini belirtti. Son düzenlemeyle 1.500 TL’ye çıkarılan Nakdi Ücret Desteği’nin de genişletilmesini isteyen Palandöken “Nakdi Ücret Desteği’nin kapsamı genişletilirken bir yılı aşkın süredir devam eden pandemiden olumsuz etkilenen diğer meslekler de bu kapsama dahil edilmeli” dedi.

Palandöken şöyle devam etti: “415 meslek kolunun tamamı pandemiden olumsuz etkilendiği için Nakdi ücret Desteği’nin kapsamına diğer meslekler de eklenmeli. Bir yıldır iş yapamayan okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler ve yanı sıra halk otobüsçü ve dolmuşçular ile yanlarında çalışanlar da kapsama alınmalı .”

KÇÖ UZATILACAK MI? 

Geçtiğimiz günlerde sona eren uygulamanın uzatılacağına dair henüz resmi bir gelişme yok. Konuya dair açıklamalar netleştikçe haberimizde yer vereceğiz.