Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırmak zorunlu mu?

Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırmak zorunlu mu?
Yayınlanma Tarihi: 12.11.2019 13:47 | Değiştirme Tarihi: 12.11.2019 13:47

Kış lastikleri ne zaman takılacak sorusunun yanıtı birçok sürücü tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Araçlarına kış lastiği taktırma zorunluluğu olup olmadığını merak eden vatandaşlar araştırmaya devam ediyor. Peki, kış lastikleri ne zaman takılacak?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlayacak kış lastiği takma zorunluluğunun tarihi merak konusu oldu. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık'ta başlıyor. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAK ZORUNLU MU?

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.