Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırma zorunlu mu?

Kış lastikleri ne zaman takılacak sorusunun yanıtı, binlerce sürücü tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından sürücülere tabi tutulan ve sürüş güvenliği açısından yılın bir döneminde taktırılması zorunlu olan kış lastikleriyle ilgili tarih araştırması sürüyor. Peki, kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırma zorunlu mu?

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 11:48
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 11:48
Kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırma zorunlu mu?

Kış lastikleriyle ilgili tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Havaların soğumasıyla birlikte şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar için önem arz eden kış lastiklerinin, hangi tarihlerde taktırılacağı merak ediliyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Peki, kış lastikleri ne zaman takılacak? Kış lastiği taktırma zorunlu mu?

KIŞ LASTİKLERİ NE ZAMAN TAKILACAK?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu aralık başında başlayacak. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastiği uygulaması bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU HANGİ ARAÇLARI KAPSAR? 

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.