Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kış lastikleri ne zaman takılacak?

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı binlerce sürücü tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl gündeme gelmeye devam ediyor. Peki, kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kış lastikleri ne zaman takılacak?

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2021 12:18
Değiştirme Tarihi: 26.10.2021 12:18
Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kış lastikleri ne zaman takılacak?

Araçlarda kış lastiği uygulaması hakkında tarih araştırmaları sürmeye devam ediyor. Havaların iyice soğumasıyla birlikte gündeme gelen kış lastiği takma zorunluluğunun ne zaman olduğu merak ediliyor. Sadece şehirler arası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için zorunlu olan kış lastikleri, güvenlik açısından da büyük önem arz ediyor. Peki, kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kış lastikleri ne zaman takılacak?

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILACAK? 

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

TİCARİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU 

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamasına karşın can ve mal güvenliği açısından tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Uygulamayla kış şartları için önlemini almayan araçların ulaşımı aksatması ve vatandaşların mağdur olmasının önlenmesine çalışılıyor.

Kış lastiklerinin, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlaması gibi özellikleri bulunuyor.

İlgili Sayfalar: Playlist