Kış lastiği taktırmak zorunlu mu? Kış lastiği taktırmamanın cezası ne kadar?

Kış lastiği taktırmak zorunlu mu? Kış lastiği taktırmamanın cezası ne kadar?
Yayınlanma Tarihi: 02.12.2019 11:30 | Değiştirme Tarihi: 02.12.2019 11:30

Kış lastiği taktırmak hangi araçlara zorunlu sorusunun yanıtı araç sahibi birçok vatandaşın sorguladığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Şehir içinde seyahat eden vatandaşlar kış lastiği taktırmanın zorunlu olup olmadığını merak ediyor. Peki, Kış lastiği taktırmak zorunlu mu? Kış lastiği cezası ne kadar?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte araç sahibi olan vatandaşlar, kış lastiği uygulamalarının detaylarını sorgulamaya başladı. Kış lastiği uygulamalarında ne kadar ceza kesildiğini merak eden vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, Kış lastiği taktırmak zorunlu mu? Kış lastiği taktırmamanın cezası ne kadar?

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARA ZORUNLU OLACAK?

1 Aralık 2019 tarihi itibariyle takılacak ve 2020 yılında da devam edecek olan kış lastiği uygulaması, Şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. 

Kış mevsimi koşullarının günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği illerde şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.

HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR? 

Uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek