Kırmızı eti geçti: 4 ay önce 45 liraya satılan ciğerin kilosu 90 liraya yükseldi

Gaziantep'te yöre halkının en çok tükettiği ürünlerden biri olan ciğerin kilosu, son iki ayda iki katına çıktı. 4 ay önce 45 lira olan ciğerin kilosu, son zamanlarda 90 liraya satılıyor. Ciğerin kilo fiyatının artmasıyla birlikte lokantalarda 25 liraya satılan ciğer porsiyonun da 40 lira olduğu ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2020 09:44
Değiştirme Tarihi: 16.12.2020 09:44
Kırmızı eti geçti: 4 ay önce 45 liraya satılan ciğerin kilosu 90 liraya yükseldi

DHA'da yer alan habere göre, Gaziantep'te kahvaltı da dahil olmak üzere her öğün tüketilebilen ciğer, son zamanlarda kırmızı etten daha çok tüketilmeye başlandı. 4 ay önce 45 liradan satılan ciğer, kısa sürede iki katı fiyatına çıkarak 90 liraya yükseldi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ciğer fiyatlarının hızlı artış göstermesinde oluşan talebin etkili olduğunu belirten kebapçı Yalçın Taşdelen ise artışın bir diğer nedeninin ise lokanta ve restoranların sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlara bağladı. Esnafın sosyal medya kullandığını ve ciğer kebabına ilişkin sosyal medyada üretilen içeriklerin ciğeri popüler hale getirdiğini aktaran Yalçın Taşdelen, "Ciğer fiyatları son dönemde iki katına çıktı. Şu anda et 60-65 lira seviyelerindeyken ciğer 85-90 lira seviyelerinde. Talep çok olunca ciğerin fiyatı arttı. Vatandaş et yerine ciğeri tercih ediyor. Şu anda ciğer dürüm 20 lira, porsiyon ciğer ise 40 lira. Bir de meslektaşlarımız biz de dahil sosyal medyayı aktif kullanıyoruz. Orada ciğer ile ilgili çeşitli videolar paylaşıyoruz. Vatandaş görüyor ve canı istiyor. Talebin artmasıyla ciğerin fiyatı da arttı" diye konuştu.

Taşdelen, daha önce 25 lira olan ciğerin porsiyonunun 40 liraya yükseldiğini buna rağmen insanların kırmızı et yerine sakatat tüketimine devam ettiğini kaydetti. Vatandaşlar ise artan fiyatlardan şikayet ederken, ciğer kebabı tüketmekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Kaynak: DHA

Etiketler: ciger