Kirli Pazarlık Ortaya Çıktı!

Test süreçlerine, büyük ilaç şirketleri tarafından yüz binlerce dolar para ödendiği ortaya çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2013 12:06
Değiştirme Tarihi: 07.10.2013 11:51
Kirli Pazarlık Ortaya Çıktı!
ABD hükümetinin ağrı kesicilerin güvenliğini ve etkisinin test edilmesi süreçlerini değerlendirdiği bilimsel panele, büyük ilaç şirketleri tarafından yüz binlerce dolar para ödendiği ortaya çıktı.

Ohiolu bir avukatın arşiv talepleri sayesinde elde ettiği ve Washington Post'un haberleştirdiği yüzlerce e-posta, büyük ilaç şirketlerinin Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) politikalarını belirleyebilmek amacıyla, düzenlenen tartışma toplantılarına yüz binlerce dolar para akıttığını ortaya koydu.

E-postalara göre FDA'e klinik denemelerle elde edilen verilerin nasıl değerlendirileceği konusunda iki akademisyen tarafından organize edilen toplantılara katılanların her birine 25 bin dolar verildi.

Ağrı kesicilerle ilgili politikaları idare eden FDA yetkilileri kapalı kapılar ardından gerçekleştirilen toplantıların idareciliğini üstlenirken, ilaç şirketlerinin çalışanlarıyla birlikte makaleler de kaleme aldı.

İlerleyen dönemde üst düzey bir FDA yetkilisi durumu "gerekli bir işbirliği girişimi" olarak nitelendirdi.

Hasta hakları savunuculuğu yapan gruplar ise söz konusu yazışmaların ABD'deki 9 milyar dolarlık ağrı kesici piyasasına girmek isteyen ilaç şirketleri ile düzenleyici kuruluşlar arasındaki ilişkinin olması gerekenden yakın olduğuna işaret ettiğini belirtti.

FDA bir süredir hammaddesi haşhaş olan opioid analjeziklerin neden olabileceği bağımlılıklar karşısında önlem almamakla suçlanıyordu.

E-postalarla ilgili erişim talebinin sahibi Avukat Craig Mayton, "Bu e-postalar bize FDA'in ağrı kesicilerden sorumlu biriminin son 10 yılda aldığı felaket kararları görmemize yardımcı oluyor. FDA halk sağlığını korumaktansa ilaç firmalarının kuralların yazıldığı küçük masada bir yer almak için para ödemesine izin veriyormuş" dedi. (Hürriyet)