Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayıları geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi

Türkiye'de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin geçtiğimiz 2-3 yıla göre artış gösterdiği açıklandı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Zafer Parlak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Parlak; "Normalde vakalar mayısın ortalarında görülmeye başlarken, bu yıl nisanın sonlarında başladı. Geçmiş 2-3 yıla göre vaka sayısında da bir miktar artış var." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 15:01
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 15:07
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayıları geçtiğimiz yıllara göre artış gösterdi

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Zafer Parlak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin geçmiş 2-3 yıla göre vaka artışının bir miktar artış gösterdiğini söyleyerek, bazı vakalarda bu hastalığın ölümcül olabileceğine işaret etti. Parlak; "Normalde vakalar mayısın ortalarında görülmeye başlarken, bu yıl nisanın sonlarında başladı. Geçmiş 2-3 yıla göre vaka sayısında da bir miktar artış var." ifadelerini kullandı.

İşte Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Zafer Parlak'ın yaptığı açıklama;

-KKKA, bazı hastalarda ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilecek tarafı yoktur. KKKA hastalığına karşı son zamanlarda vatandaşlarımızda ne yazık ki bir duyarsızlık oluşmuş durumda. Bu konuda çok dikkatli olunmalı

-KKKA hastalığında en önemli nokta korunmak. Bu yıl gelen vakalar, kırsal kesimde çiftçilik ve hayvancılık işlerinde çalışan hastalar. KKKA'dan korunmak için tarlada çalışmaya çıkan vatandaşlarımız açık renkli kıyafetler giysin, kenenin içeri sızabileceği kıyafetleri tercih etmesin. Çoraplarını da pantolonlarının üzerine geçirsinler, mümkünse çizme giysinler.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne KKKA hastalığı şüphesiyle Nisan ayının sonlarından itibaren tam 44 kişi başvuruda bulundu. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kenenin ısırmasının ardından 3 ila 9 gün arasında ortaya çıkıyor. 

AA