Kimlik yenileme son gün ne zaman? Ehliyet ve kimlik yenileme belgeleri ve ücreti nedir?

Kimlik yenileme son gün ne zaman son günlerde araştırılmaya başlandı. Yıl sonuna yaklaşıldıkça 2020'de ehliyet ve kimlik yenileme sona mı eriyordu merak ediliyor. Peki, kimlik yenileme son gün ne zaman? Ehliyet ve kimlik yenileme için gerekli belgeler nedir, yenileme ücreti ne kadar?

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2019 01:02
Değiştirme Tarihi: 08.12.2019 01:02
Kimlik yenileme son gün ne zaman? Ehliyet ve kimlik yenileme belgeleri ve ücreti nedir?

2014 yılında başlatılan uygulama ile yeni kimliklere geçiş dönemi başlamıştı. Bu süreçle birlikte kimlik yenileme için son gün olarak bir tarih verilmişti. Vatandaşlar, yılın son ayında 2020'de bu sürenin biteceğini düşünerek telaşa kapıldı ve kimlik yenileme son gün ne zaman araştırmaya başladılar. Ehliyet ve kimlik yenileme için gerekli belgeler ve yenileme ücreti ile merak edilenler haberimizde. 

KİMLİK YENİLEME SON GÜN NE ZAMAN? 

Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır. 

01.01.2016 tarihi itibariyle  düzenlenmeye başlanan yeni tip sürücü belgesi, 31.12.2020 tarihine kadar değiştirmeniz gerekmektedir.

KİMLİK YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır. 

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kimlik Belgesi

Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

EHLİYET VE KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ

2019 yılı için; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 22,50 TL., kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 45,00 TL. değerli kağıt bedeli alınmaktadır.

Eski tip sürücü belgesi değiştirilmek üzere 31.12.2020 tarihine kadar yapılan başvurularda değerli kâğıt bedeli 13 TL, vakıf payı bedeli ise 2 TL olarak ödenir.