Kim, kadınlara kot pantolon giymeyi ve piercing takmayı yasakladı!

Kuzey Kore'den bir ilginç yasak daha... Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, vatandaşlarının kot pantolon gibi ‘batılı tarz’ giysiler giymesini ‘resmen’ yasakladı

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2016 22:41
Değiştirme Tarihi: 19.04.2016 22:41
Kim, kadınlara kot pantolon giymeyi ve piercing takmayı yasakladı!

Özellikle Çin sınırındaki Kuzey Hamgyong ve Yanggang bölgelerinde kontrollerin sıklaştırılacağı ifade ediliyor.Ülkede gitgide artan sayıda kişinin batı tarzı giysiler giymesi üzerine kararın alındığı belirtildi. Yasaklara tam olarak uyulduğunun kontrolü için ise gençlerden oluşan timler kullanılacak.

Çin sınırı kötü etkileniyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ülkesinde yaşayan kadınların kot pantolon giymesini ve piercing takmasını resmen yasakladı. Jean yasağının, "Kuzey Korelilerin batılı kıyafetler giymesinin engellenmesi için yapıldığı" ve özellikle Çin sınırı yakınlarındaki Ryanggang ve Kuzey Hamgyong bölgelerine odaklandığı belirtildi.

Kim Jong Un'un bu bölgelerde yaşayan Kuzey Korelilerin Çin'e olan coğrafi yakınlıkları nedeniyle, "Batı modasından etkilenme riski taşıdığından endişelendiği" açıklandı. Japonya'nın Asia Press gazetesi ülkenin hali hazırda oldukça sıkı olan kıyafet kurallarının, Kuzey Kore İşçi Partisi'nin 7’nci Kongresi öncesinde daha da sıkılaştırıldığını yazdı.