Kilosu 250 TL olan Kalkan balığına ilgi arttı: Yok satıyor

Mart ayının başlamasıyla kalkan balığı sezonu da açıldı. Kilosu 250 lira olan kalkan balığına yoğun rağbet olduğu belirtiliyor. Bu yoğun ilgiye havaların ısınmasıyla birlikte hamsilerin daha soğuk bölgelere çekilmiş olması ve tezgahlarda yer almamaya başlamasın da yol açtığı ifade ediliyor.  

Yayınlanma Tarihi: 06.03.2021 13:14
Değiştirme Tarihi: 06.03.2021 13:14
Kilosu 250 TL olan Kalkan balığına ilgi arttı: Yok satıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte hamsi sezonu kapandı. Durum böyleyken vatandaşlar da tercihlerini büyük balıklardan yana kullanmaya başladı. Mart ayının ilk haftasıyla birlikte sezonu başlayan ve kilosu 250 TL'den satılan kalkana büyük ilgi oluştu. 

Hamsi boylarının küçük olması sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 hafta boyunca hamsi avlanması yasaklanmış ve tezgahlarda hamsi bulunamamıştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Mart ayının gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte Karadeniz’de hamsi soğuk yerlere doğru çekilmeye başladı. Balık avına çıkan tekneler hamsi ile dönemeyince tezgahlarda da hamsi fiyatları tavan yaptı. Hamsi sezonu kapanmaya başlarken, vatandaşlar iri balıklara yönelmeye başladı. Mart ayının en lezzetli balık türü ise kalkan oldu. Kilosu 250 TL'den alıcı bulurken, denizden çıkan Kalkanlar yok satıyor.

Balıkçı Tuncay Kılıç, hamsi sezonunun kapandığını, vatandaşların tercihinin iri balıktan yana olduğunu belirterek, "Hamsi sezonu kapandı bitti denebilir. Tamamen çekildi. İnsanlar artık pek hamsi tercih etmiyor. Şimdiler de ise diğer balıklara döndük. Böyle devam ediyoruz. Vatandaşlar palamut, uskumru, çinekop, sarıkanat, çupra, levrek, somon ve diğer balıklara yöneldi. Çupranın tanesi 20 TL, somon 40 TL, Karadeniz somon 35-40 TL. Fiyatlar çok yüksek değil, normal” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: İHA