Kilosu 10 bin TL'ye ulaşan arı sütüne koronavirüs salgınıyla birlikte talep patlaması yaşanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle tüketimi artan doğal ürünler arasında arı sütü de yer aldı. Tokat'ta, kilosu 7 ile 10 bin TL'den satılan arı sütünün bir tatlı kaşığı fiyatını da 100 lira ediyor. Salgın nedeniyle taleplere yetişemediklerini söyleyen Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, il genelinde yılda 10 kilo kadar arı sütü üretebildiklerini ifade etti. Arı yetiştiricileri, yeni arı sütleri için bahar ayını bekliyor. Peki arı sütünü bu kadar değerli kılan ne? İşte ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2021 09:27
Değiştirme Tarihi: 21.01.2021 09:27
Kilosu 10 bin TL'ye ulaşan arı sütüne koronavirüs salgınıyla birlikte talep patlaması yaşanıyor

Bağışıklığı güçlendirdiğine inanılan arı sütü, koronavirüs salgınıyla birlikte yoğun şekilde tüketiliyor. Tokat'ta yılda 10 kilo üretilen arı sütü, en çok aranan ürünlerin başını çekiyor. Üreticler, şu sıralar taleplere karşılık veremez durumda.

'ARI SÜTÜ ÖMÜRE ÖMÜR, CANA CAN KATAR'

Arı sütünün insan sağlı için faydalı olduğunu ve yoğun talep gördüğünü belirten Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Ali Demir, "Geçen yıl şubat ayı ile ülkemizde başlayan koronavirüs salgını ile beraber arı sütüne aşırı bir talep oldu. Halkımız tarafından yoğun bir ilgi gördü. Arı sütü, bahar aylarında üretilen bir üründür. Genellikle nisan ve mayıs aylarında dolu dolu üretilir. Tokat'ta da geçtiğimiz yıl 2020 sezonunda yaklaşık 8 ile 12 kilogram arasında bir üretim gerçekleştirildi. Bu üretim de yoğun talep karşısında hızla tükendi. Şu anda da elimizde arı sütü kalmadı ve bulunamıyor. Nisan ayının ortalarına doğru üretimimiz tekrar başlayacak. Tekrar arı sütü üretimi ve satışları gerçekleşmeye başlayacak. Biz 2020 yılında 7 lira ile 10 lira arasında gramının satışını yaptık. Perakende fiyatlarımız ise kilogram fiyatı 7 bin ile 10 bin lira arasında gerçekleşti. Arı sütün vücuttaki hücreleri yeniler. Arı sütünü kovanlarında sadece kraliçe arılar tüketiyor. Kraliçe arıda bu arı sütü ile beslendiği için 5-7 yıl arasında yaşıyor. Arılar sezonda 35 ya da 40 gün arasında yaşar. Kış dönemlerinde çalışmadıkları zamanlar 6 ay gibi bir süre yaşarlar. Arı sütü ömre ömür, cana can katan bir üründür" dedi.

'ARI SÜTÜNE METAL DEĞMEMELİ'

Arı sütüne metal değdirilmemesi gerektiğini ifade eden Demir, "Yaklaşık 1 kilogram bala 60 gram arı sütü, 100 gram polen, 50 gram arı ekmeği ve 20 gram da propolis katarak ahşap bir kaşıkla karıştırıp o şekilde tüketilmesini tavsiye etmekteyiz. Arı sütüne metal değdiği an özelliğini kaybettiği için ahşap kaşık önermekteyiz. Ahşap kaşıkla tüketildiği zaman değerlerini koruyor. Bir de güneş ışığı gördüğü an ve sıcak ortamda bulunduğu an özelliğini kaybediyor. Biz de o yüzden kavanozlarla folyo kağıda sararak buzdolabında bekletiyoruz" diye konuştu.

(DHA)