Ünlü ressamın doğum gününe katıldı

Ünlü ressam Fikret Otyam'ın yeni yaşı "Doksan'a Bir Kala" partisiyle kutlandı. Partiye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Yayınlanma Tarihi: 20.12.2014 01:53
Değiştirme Tarihi: 20.12.2014 01:53
Ünlü ressamın doğum gününe katıldı

Muhteşem bir organizasyonla kutlanan ve çok sayıda ünlünün katıldığı doğum gününde Otyam'a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından Maltepe'de kurulacak vakfın ve müzenin "vakıf senedi" takdim edildi. Etkinlikte bir konuşma yapan Otyam, "Rüya gibi bir şey bu. Benim en çok önemsediğim duygu vefadır. Bir bireyde ya da toplumda vefa yoksa atın onu kaya dibine. Bana burada, bu güzel duyguları yaşatan vefakar insanlara gönülden teşekkürler" dedi.

Otyam, daha sonra kendisi için hazırlanan pastadaki mumları üfleyerek söndürdü ve pastayı kesti. Maltepe Belediyesi, ünlü ressam ve yazar Fikret Otyam'ın 89. yaş gününü, Cevahir İstanbul Asia Otel'de düzenlenen muhteşem bir etkinlikle kutladı. Müzikal dinletiyle başlayan etkinlikte Otyam'a sürpriz de yapılarak, doğum günü pastası kesildi ve kendi adına Maltepe'de kurulacak vakfın ve müzenin "vakıf senedi" verildi.


"MÜZE PROJESİNDEN ONUR DUYUYORUM"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen sanattır. Sanat düşüncenin dışavurumu ve yoğunlaşmasıdır. Bu karşımıza bazen şiir, bazen öykü, bazen roman, bazen karikatür, bazen sinema olarak çıkar. Biz, Güneydoğu'yu onun fotoğraflarından ve yazılarından tanıdık. Onun geniş fotoğraf arşivini içeren kitapları kütüphanemde halen mevcut.. Bir döneme resimleriyle, yazılarıyla, fotoğraflarıyla damga vuran Fikret Otyam'ı sevgi ve saygıyla anıyor, kendisiyle aynı masada oturmaktan ve aynı havayı solumaktan onur duyuyorum" dedi.

GAZETECİLER VE SİYASETÇİLER KATILDI

Etkinliğe, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, Burhan Şenatalar, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Parti Meclisi (PM) Üyeleri Zeynep Altıok Akatlı, Ali Özcan, eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, eski CHP Milletvekilleri Mehmet Sevigen, Yılmaz Ateş, eski Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, gazeteciler Şükrü Küçükşahin, Bülent Ecevit, Nebil Özgentürk, Selahattin Duman, Fazıl Say'ın babası müzisyen Ahmet Say, şair Ataol Behramoğlu, sanatçılar Zeynep Karababa, Erdal Erzincan, Hüseyin Turan, Maltepe'deki müze ve vakfın kurucuları arasında yer alan Fikret Otyam'ın eşi Filiz Otyam, Maltepe Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu, gazeteci Özgen Acar, kızları İrep Meliha Bilgiç ve Elvan Naciye Zeynep Baransel ve Gönül Genç, kızı Döne Otyam, eski Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ali Baransel, RTÜK Üyesi Ali Öztunç, ünlü mimar ve gazeteci Aydın Boysan, Kayseri Otyam Kültürevi'nden Nazım ve Faris Kılıç, Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı'nın kurulmasında büyük emekleri olan Rıza Küçükoğlu, Maltepe'de kurulacak Fikret Otyam Müzesi'nin mimarlarından Prof. Dr. Cengiz Bektaş, İş Bankası Yayınları adına Ruken Kızıler ve çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca doğum günü etkinliğini ulusal basından çok sayıda basın mensubu da takip etti.

FİKRET OTYAM KİMDİR?

Ressam İbrahim Çallı'dan ders alan ünlü gazeteci, ressam ve yazar Fikret Otyam, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden 1953'te mezun oldu. Burada ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencisi oldu. Gazeteciliğe 1950 yılında Son Saat gazetesinde başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde çalıştı ve köşe yazarlığı yaptı. Özellikle Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili yazdığı röportajlarla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Emekli olduktan sonra resme ağırlık verdi. Sanatçı, Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı'nın kurucu üyelerindendir.