Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama

1 Kasım 2015 seçimleri sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.

Yayınlanma Tarihi: 01.11.2015 23:47
Değiştirme Tarihi: 02.11.2015 08:56

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Ortaya çıkan tablonun CHP'nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşıdığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biz bu ülkede güçlü bir demokrasinin, sağlıklı bir demokrasinin, iyi işleyen kuralların olmasını arzu ediyoruz. Dolayısıyla ortaya çıkan tablo diğer muhalefet partileri oy kaybettiğinden dolayı bizim sorumluluğumuz parlamentoda, parlamentoda dışında da çok daha fazla artmıştır. Bir başka önemli gerçek; Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullara gitmiştir. 7 Haziran-1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur, gelişmeler yaşanmıştır. 400'e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör, can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir. 7 Haziran'da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım'da ortaya çıkan tabloya da aynen saygılıyız. Milli iradeye saygı duymak, demokrasinin temel kurallarından birisidir. Hiç kimsenin, hiçbir yurttaşımın bundan en ufak bir endişe duymamasını istiyorum."

"Oyumuz arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz"

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "İstifayı düşündünüz mü?" sorusuna, "CHP'yi diğer partilere benzetmeyin. Demokrasiyi bu ülkeye getiren partiyiz biz. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Kurallar neyi gerektirirse o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı. Ama oyumuz arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Milletvekili sayımız da arttı. Ama arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Başarının ölçüsü iktidar olmaktır. Bütün bunları yetkili organlarımız, artı kurultay, zaten değerlendirecektir. O çerçevede hareket edeceğiz" karşılığını verdi.

Alanlarda hiç kimsenin "şunu yanlış, hatalı yaptınız" diye hiçbir adaylarına tepki göstermediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Bu şu anlama geliyor; CHP'de yaşanan değişim olumludur ve kararlılıkla devam edecektir" ifadesini kullandı.

AA