Bir yeraltı şehri daha bulundu

Kepez köyünde çalışmalar sırasında bulundu...

Yayınlanma Tarihi: 27.06.2014 18:03
Değiştirme Tarihi: 27.06.2014 18:30
Bir yeraltı şehri daha bulundu

Mucur ilçesine bağlı Kepez köyünde bulunan yer altı  şehri, temizlik ve aydınlatma çalışmaları tamamlanarak, turizme kazandırıldı.

Kapadokya bölgesinin en düzenli yer altı şehirleri arasında gösterilen  Kepez, mimarisi ve iki farklı renkteki toprak yapısıyla dikkati çekiyor. MS 3. ve 4. yüzyıllarda Hristiyanlar'ın, saldırılardan  korunmak ve  ibadet etmek amacıyla inşa ettiği sanılan yer altı şehri tek katlı olması  nedeniyle rahatlıkla gezilebiliyor.

Dikdörtgen şeklinde üçerli gruplar halindeki salonlar ve bu salonları  birbirine bağlayan galeri ve tünellerden oluşan yer altı şehri temizlik ve  aydınlatma çalışmaları yapılarak, Kapadokya turizmine kazandırıldı.

Yer altı şehrinde incelemelerde bulunan Kırşehir Valisi Özdemir  Çakacak, Kapadokya bölgesine gelen Japon turistlerin Kırşehir'i de ziyaret  etmelerini sağlamak amacıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile  ortak çalışma yaptıklarını söyledi.

Bu çalışmaya çok önem verdiklerini dile getiren Çakacak, şunları  kaydetti:

"Özellikle karayolu ile Ankara'dan Kapadokya'ya giden Japon  turistlerin, Kırşehir'e de uğraması için çalışıyoruz. Kırşehir'de hem yerli hem  de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekecek değerler var. Kepez Yer Altı Şehri'de  görülmesini arzu ettiğimiz yerler arasında. İl Özel İdareden sağlanan kaynakla  yer altı şehrinin ziyarete açılması için çalışma yapıldı." 

Haber ile ilgili metin girin!.