Kendini koronavirüs nedeniyle karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, dünyaya seslendi!

Kendini koronavirüs nedeniyle karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, dünyaya seslendi!
Yayınlanma Tarihi: 14.03.2020 10:40
Değiştirme Tarihi: 14.03.2020 10:40

Dünya üzerinde koronavirüse yakalanan vaka sayısı 150 bine dayandı. Test sonucu pozitif çıkan isimler arasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nu eşi Sophie Gregoire Trudeau'nun da yer aldığı duyurulmuştu. Bu gelişmenin ardından gözler Kanada Başbakanı Justin Trudeau'ya çevrilmişti. Trudeau, karantina altından ulusa seslendi. Kanada Başbakanı, "Bunu yapmak zorundaydım" dedi ve uyarılarda bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, eşi Sophie Gregoire Trudeau'nun Covid-19 testinin pozitif çıkması sonrası girdiği karantinadan halka seslendi.

Karantinada bulunduğu başkent Ottawa'daki başbakanlık konutunun bahçesinde basın toplantısı düzenleyen Trudeau, eşinin durumu iyi olduğunu söyledi. Eşi Sophie Gregoire Trudeau'nun Covid-19 testinin pozitif çıkması sonrası kendini karantinaya aldığını hatırlatan Kanada Başbakanı, 14 gün sürecek izolasyon boyunca evinden çalışacağını ifade etti.

"BUNU YAPMAK ZORUNDAYDIM"

Basın mensupları ile arasına 5 metre mesafe konulan Trudeau, girdiği karantinanın da tedbir amaçlı olduğunu hatırlattı. Trudeau, "Açıkça tekrar etmem gerekirse, şu an bende hiçbir semptom yok. Kendimi çok iyi hissediyorum'' dedi. '"Bunu yapmak zorundaydım'" diyen Justin Trudeau, "Komşularımızı ve çevremizdekileri özellikle de yaşlıları düşünmek zorundayız. Ben ve eşim, sağlık ekipleri ne diyorsa ona aynen uyuyoruz" şeklinde konuştu.

"ULUSLARARASI SEYAHAT ETMEYİN"

Salgınla ilgili tedbirlerin alınmaya devam edildiğini belirten Kanada Başbakanı, halktan uluslararası seyahatlerini çok gerekli olmadıkça ertelemelerini istedi. Kanada'ya gelecek uluslararası uçaklar için sadece belirlenecek bazı havaalanlarının kullanılacağını ifade eden Justin Trudeau, "Kanadalıları güvende tutabileceğimiz hiçbir fikre kapıyı kapatmayacağız " dedi. Kruvaziyer gemi faaliyetlerinin Temmuz ayı sonuna kadar durdurulduğunu açıklayan Trudeau, 500 kişiden fazla yolcusu olan hiçbir geminin Kanada limanlarına yanaşmasına izin verilmeyeceğini söyledi. (Sabah)