Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kedi sahiplenmek isteyenler dikkat

Kedi sahiplenmek isteyenler dikkat

Sokak kedilari açlıkla, susuzlukla, soğuk havalarla ve ne yazık ki insan zulmünü maruz kalıyor. Kedi sahiplenmek, onu tüm bu tehlikelerden uzakta tutmak demek

10.01.2017 14:46

Kedi sahiplenme konusunda düşünürken bunun aslında tüm insanlığın bir yükümlülüğü olduğunu unutmamak gerek. Neden mi? Çünkü onları bundan binlerce yıl önce evcilleştiren, sonra da sokaklarda kötü koşullar altında yaşamaya mahkûm edenler biz insanlarız, başkası değil.

Sokaklardaki sayısız kedi açlıkla, susuzlukla, soğuk havalarla ve ne yazık ki insan zulmüyle savaş halinde. Bir sokak kedisi dünyaya geldiğinde bakımsızlık ve kötü koşullardan dolayı birçok hastalığa da açık oluyor. Virüsler, mikroplar, pireler, parazitler… Öyle ki bu sorunlar sokak kedilerinin çeşitli uzuvlarını kaybetmelerine, hatta ölümlerine yol açıyor. Bu yüzden kedi sahiplenme kararı verdiğinde, bir canlıyı bu hastalık dertlerinden de kurtarmış oluyorsun.

Ne yazık ki sokak kedilerinin dertleri sadece hastalıklarla sınırlı değil. Malum; sokaklarda, trafiğin içinde yaşıyorlar ve sürekli araba kazası tehlikesi içindeler. Bir kedi sahiplenmek demek, o kediyi bu tehlikelerden uzak tutup güvenli bir yuvaya kavuşturmak demek.

Bunların yanında sokak kedilerinin en büyük problemlerinden biri de fazla nüfus. Örneğin bir dişi ve bir erkek kedi çifti, doğan yavrularının da üremesiyle sadece 7 yıl içinde 420 bin nüfusa ulaşabilir. Ne kadar büyük bir sayı değil mi? Yalnızca bir kedi sahiplenmek ve onu kısırlaştırmak bile sokaklarda yaşam savaşı verecek birçok yavrunun doğmasını önler.

Peki, kedi sahiplenme konusunda Petsbook sana nasıl yardımcı olabilir? Petsbook’a üye olduğun zaman kullanıcıların paylaştığı pek çok ilana ulaşabilir ve yuvaya ihtiyaç duyan bir kediye ömürlük dost olabilirsin. Haydi o zaman, kedi sahiplenme ilanları seni bekliyor!

Yorumlar | 0
üye profil