Kayseri'deki bir mahallede 12 kişi koronavirüsten öldü!

Kayseri'de bulunan Sahabiye Mahallesi'nde, mart ayından bu yana 12 kişi koronavirüsten can verdi. Mahallenin Muhtarı Alim Gerçel, "Tedbirler faydalı oldu ama mahalledeki bazı vatandaşlar halen kurallara uymamak için direniyor" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 01.10.2020 11:54
Değiştirme Tarihi: 01.10.2020 11:54
Kayseri'deki bir mahallede 12 kişi koronavirüsten öldü!

Kayseri'de koronavirüs vakasının en çok görüldüğü mahalleler arasında Sahabiye Mahallesi de var. 30 bin nüfuslu mahallede Mart ayından bu yana 12 kişi koronavirüs nedeniyle hayata gözlerini yumdu. 560 daire için de karantina uygulaması yapıldı.

Konuyla ilgili konuşan Sahabiye Mahallesi Muhtarı Alim Gerçel, "Mahallemizde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Orduevi, Öğretmenevi ve bütün siyasi partilerin il merkezleri bulunmaktadır. Mahalledeki nüfusumuz 30 bin. 10 ila 12 bin arasında da mülteci ve sığınmacılar bulunmaktadır. Mahallemizde Mart ayından bu yana 560 daire karantinaya alındı. Bugün itibarıyla mahalle sınırları içerisinde 12 kişi vefat etti. 22 vatandaşımız virüsten dolayı yoğun bakım servislerinde yatıyor" dedi. 

"GÜNDÜZ NÜFUS ARTIYOR"

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin faydalı olduğunu ancak bazı vatandaşların kurallara uymamakta ısrarcı olduğunu söyleyen Gerçel, "Sahabiye Mahallesi geçiş mahallesi olduğu için gündüz nüfusu 100 bini buluyor. Tedbirler faydalı oldu ama mahalledeki bazı vatandaşlar halen kurallara uymamak için direniyor. Sahabiye Mahallesi’nde saat 19.00’dan sonra yabancı uyruklu sığınmacılar, maskesiz ev toplantı ziyaretlerine, bakkal önlerinde oturmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı. 

"ÇOK TEDİRGİNİZ"

Öte yandan bir mahalle sakini Ahmet Arslantaş ise "Koronavirüsün Kayseri'de en yaygın şekilde mahallemizde görülmesi beni ve ailemi tedirgin ediyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyoruz; ancak çevremizde bulunan mülteciler hiçbir şekilde kurallara uymuyor. Akşam saatlerinde maske takmadıkları gibi, evlerine de girmiyorlar. Mahallemizde salgının çok yüksek olma nedeni kurallara uymayan kişiler. Komşularımız içinde hasta olanlar, hastaneye yatanlar oldu. Yetkililerimiz görevlerini her ne kadar yapsalar da kurallara uymayanlar vaka sayısının artmasına neden oluyor" ifadelerini kullandı. 

(DHA)