Kayseri'de şaşkına çeviren olay: Rezidansta yaşayıp dilenecekleri yerlere taksiyle gidiyorlar

Kayseri'de, farklı illerden gelerek AVM ve market yakınlarındaki çöp koyternerleri önünde, yanlarında getirdikleri yiyecekleri buradan toplamış gibi davranarak insanlardan para toplayan dilenciler bölgeden uzaklaştırıldı. Belediyeden yapılan açıklamaya  göre dilenciler, bu bölgelere taksilerle gidip geliyor ve kiralık olarak lüks rezidanslarda yaşamlarını sürdürüyor. Ayrıca, dilencilere vatandaşlar tarafından verilen yiyeceklerin de çöpe atıldığı belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.04.2021 14:15
Değiştirme Tarihi: 16.04.2021 14:15
Kayseri'de şaşkına çeviren olay: Rezidansta yaşayıp dilenecekleri yerlere taksiyle gidiyorlar

Kayseri'de çöp konteynerlerinin önlerinde getirdikleri yiyecekleri buradan toplarmış gibi yapan dilencilerin rezidansta kaldıkları ve çalışacakları yerlere taksiyle gittikleri tespit edildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, zabıta ekipleri il genelindeki denetimlerinde, farklı kentlerden gelerek özellikle alışveriş merkezleri, marketlerin yakınlarında bulunan çöp konteynerlerinin önlerinde poşetle getirdikleri yiyecekleri buradan toplamış gibi davranıp insanların duygularını sömüren ve yanlarındaki çocuklarıyla para toplayan dilencilere müdahale ederek, onları bu bölgelerden uzaklaştırdı.

PARA DIŞINDA VERİLEN YİYECEKLERİ ÇÖPE ATIYORLARMIŞ

Zabıta ekiplerince yapılan araştırmalarda, bu yöntemi kullanan dilencilerin belirledikleri noktalara taksilerle gidip geldikleri, kiralık rezidanslarda kaldıkları ve vatandaşların para dışında verdikleri yiyecekleri çöpe attıkları tespit edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Kayacık, çöp konteynerlerinden çocuklarıyla yiyecek topluyormuş görüntüsü vererek dilencilik yapan kişilere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Bu kişilerin asıl amaçlarının marketten çıkan veya yoldan geçen insanlardan para almak olduğunu vurgulayan Kayacık, "Bu gibi insanlara para verilmemesini vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin talepleri valilik, belediyeler ve kaymakamlıklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından karşılanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kayacık, ana arterlerde ve kavşaklarda cam silen, dilencilik yapan, küçük yaşta çalıştırılan çocuklara ve çöpten yiyecek topluyormuş görüntüsü vererek para toplayan kişilere yönelik denetimlerinin aralıksız devam edeceğini kaydetti.