Ünlüler nasıl hacklendi?

Hollywood yıldızlarının hacklenmesi ve özel fotoğraflarının internete sızdırılmasının ardından internetin ne kadar güvenli olduğu yeniden tartışmaya açıldı. Ünlü isimlerin nasıl hacklenmiş olabileceği konusunda ise, çok sayıda teori bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2014 11:43
Değiştirme Tarihi: 02.09.2014 13:37
Ünlüler nasıl hacklendi?

Bilgisayar korsanlarının pek çok ünlü yıldıza ait fotoğrafları nasıl elde etmiş olabileceği konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Siber saldırının Apple kullanıcılarına depolama hizmeti veren iCloud’un hacklenmesi neticesinde gerçekleştiği öne sürülen iddialardan sadece bir tanesi.

Bazı iddialara göre, ‘Find My iPhone’ isimli akıllı telefon uygulamasındaki güvenlik açıkları hackerların ünlü isimlerin kullanıcı bilgilerine ulaşmalarını sağladı. Kullanıcı bilgilerini edinen hackerlar, kolaylıkla ünlü isimlere ait özel fotoğrafları çaldı.

Sızıntının sorumlusunun Google'ın çevirimiçi dosya depolama servisi Google Drive olabileceği ise, sıklıkla dile getirilen başka bir teori. Şirket, Temmuz ayında Google Drive’daki güvenlik açığını giderdiğini duyurmuştu. İddialara göre, internete sızan fotoğraflardan bazıları bu zaman zarfında Google Drive’dan çalınmış olabilir.

Google Drive gibi çevirimiçi dosya depolama servisi olan Dropbox’ta Mayıs ayında meydana gelen güvenlik açığının hackerlar tarafından fırsata çevrilmiş olabileceği düşünülüyor. Uzmanlar, Hackerların ünlülerin hesap bilgilerine güvenlik sorularını yanıtlayarak ulaşabildiği görüşünün de altını çiziyor.


Haber ile ilgili metin girin!.

Bilgileirmiz güvende mi?

Eğer öne sürüldüğü gibi bilgisayar korsanları ünlülerin fotoğraflarına iCloud üzerinden ulaştıysa bu hizmeti kullanan tüm üyelerin bilgileri risk altında.

iCloud’un ‘My Photo Stream’ isimli özelliği sayesinde  cihazlarınızın internete bağlı olması durumunda çektiğiniz fotoğraflar otomatik olarak sisteme yükleniyor ve kullanıcılar tarafından silinmesi durumunda dahi iCloud sisteminde kalmaya devam ediyor.

Uzmanlar, kullanıcılara bu otomatik yükleme özelliğini kapatmalarını öneriyor. İnternetteki bilgilerin nasıl korunacağı konusunda da önerilerde bulunan Uzmanlara göre alınabilecek en iyi önlem güçlü bir şifreye sahip olup her platform için ayrı bir şifre kullanmak.


Medcezir Eylül'ün hangi Instagram fotoğrafı daha güzel?