Pamuk Prenses'e 'müstehcen içerik' yasağı

Katar'ın Başkenti Doha'da bir okul, öğrenci velisinden gelen 'müstehcen içerik' şikâyeti üzerine Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masal kitabını okul kütüphanesinden çıkardı.

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2016 15:43
Değiştirme Tarihi: 22.01.2016 16:02
Pamuk Prenses'e 'müstehcen içerik' yasağı

Katar'da yayınlanan El-Şark gazetesi, velinin şikâyetini Yüksek Eğitim Konseyi'ne ilettiğini, Konsey'in de Uluslararası SEK okuluna kitabı kütüphaneden çıkarması yönünde talimat verdiğini yazdı.


Velinin, Grimm kardeşler masalı Pamuk Prenses ve Yeni Cüceler'in Disney versiyonu olan kitapta hem cinsel çağrışımlar yapan çizimler olduğunu, hem de metinde benzer çağrışımların bulunduğunu söylediği ifade ediliyor.


Kitaptaki hangi görsellerin şikâyet nedeni olduğu bilinmiyor. Ancak İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi masal kitabının kapağında Pamuk Prenses ve ona sarılan prensin görüldüğünü aktarıyor.


Okul özür diledi


SEK okulu müdürü Vivian Arif, şikâyetin okula iletilmesinden sonra hemen harekete geçtiklerini ve kitabı kütüphaneden çıkardıklarını söyledi.


Yazılı bir açıklama da yapan okul müdürü, "Uluslararası SEK okulu, Katar'da köklü bir geçmişe sahiptir. Bu istenmeyen olayın yarattığı rahatsızlıktan dolayı üzüntülerimizi iletiriz" dedi.


2013'te açılan SEK okulunun Doha'da 27 farklı ülkeden 150'den fazla öğrencisi bulunuyor. Okul 3 yaştan 18 yaşa kadar öğrencilere eğitim veriyor.


Katar bu yıl Oscar'a aday gösterilen Danish Girl - Danimarkalı Kız filminin gösterimini de yasaklamıştı. (BBC Türkçe)