Karşıyaka Belediyesi'ne üstün hizmeti ödülü

Karşıyaka Belediyesi'ne üstün hizmeti ödülü
Yayınlanma Tarihi: 06.02.2014 06:16 | Değiştirme Tarihi: 06.02.2014 06:01

İzmir'de engellilere yönelik üstün hizmeti gösteren kırmızı bayrak, ilk kez bir belediyeye verildi. Karşıyaka Belediyesi, engellilere yönelik hizmetleri nedeniyle ‘Kırmızı Bayrak’ alan ilk belediye oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Kırmızı Bayrak Komisyonu Yönetmeliği’ne göre bir değerlendirme yaptı. Ve Karşıyaka Belediyesi hizmet binasında, engelli vatandaşların kullanımına yönelik uygulamaların kriterlere uygun olduğu belirlendi.

O kriterler şöyle:
— Görme engellilerin ve az görenlerin kullanımına uygun sarı çizgili yollar yapıldı.

— Kapı girişlerine, asansörlere ve her kata görme engellilerin okuyabildiği kabartmalı yönlendirme tabelaları konuldu.

— Giriş kapılarına ve asansörlere dikkat çeken sarı işaretler ilave edildi.

— Acil çıkışlar için asansörlerden bir tanesi engellilere ayrıldı.

— Her katta engelliler için ayrı tuvaletler yapıldı.

— Kapı girişleri ve asansör içleri engellilerin kullanımına uygun hale getirildi.

— Basamak yüzeyleri kaymaz ve parlak olmayan malzemeyle döşendi.

— Acil durumlarda kaçış alanlarını gösteren sesli ve ışıklı yönlendirme levhaları konuldu.

‘Kırmızı Bayrakl Komisyonu’, İzmir Büyükşehir Belediyesince 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen "ENGELSİZMİR 2013" temalı uluslararası kongre sonucunda oluşturuldu. Komisyon, 8 Nisan 2013 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kabul edilen Yönetmelik doğrultusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.