Kars kazı elektrik ve telefon direklerine asılıp kurutuluyor: Tanesi 250-300 lira

Kars kazı kesimi, geçtiğimiz ay yapıldı. Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Güvercin köyünde kazlarını kesen köylüler, bu işlemin ardından kurutma işlemi için bina saçak altlarına, elektrik ve telefon direklerine kaz etlerini astı. Kars kazı, ocak ayından itibaren de sofralardaki yerini alacak. Peki Kars kazı ne kadar? Kars kaz eti ne kadara satılıyor? İşte dudak uçuklatan o fiyatlar...

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 11:38
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 11:38

Büyük zahmet ve emekle yetiştirilen Kars kazlarının kesimi geçen ay yapıldı. Kesilen kazlar tuzlanıp kurutulduktan sonra sofralardaki yerini alacak. 1 ay sürecek olan kurutma işlemi için hazırlıklarını bitiren Güvercin köyü sakinleri, evlerinin saçaklarının altına, direklere astı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Uzaktaki oğulları, gelinleri ve torunları için kaz besleyip hazırladıklarını söyleyen Zekeriya ve Ülker Çiftçi, kesip tuzladıkları kazlara özenle bakıyor. Kazları kuruma işlemleri tamamlandıktan sonra kargoyla çocuklarına gönderecek olan çift, birkaç kazı da kendileri için saklıyor. Zekeriya Çiftçi, "Çocuklarım Yusuf ve Uğur İzmit'teler. 3'er kaz göndereceğim. Gelinlerim, torunlarım afiyetle yesinler" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

KARS KAZI TANESİ 250-300 TL

Güvercin köyü eski muhtarı Hakkı Akbaba, kazları kurutmak için her yıl aynı işlemi yaptıklarını, kaz fiyatlarıyla ilgili kazların tanesinin 250-300 tl arasında olduğunu ifade etti. 

Akbaba, Güvercin köyündeki kazların tam bir Kars kazı olduğunu, rengi ve büyüklüğü ile de tercih edildiğini belirtti. Kars kazının lezzetine doyum olmadığını da kaydeden Akbaba, Türkiye'de bilinen Kars kazının ülke genelindeki diğer kazlardan çok ayrı bir özelliği ve güzelliği olduğunu da kaydetti. 

‘KARS KAZI KAR YEMEDEN KESİLMEZ’

Hakkı Akbaba, "Ülkemizde diğer bölgelerde yetiştirilen kazlar Kars kazının ne kilosunu ne de özelliğini taşır. Kars kazı kar yemeden kesilmez. Soğuğu iyice yer ve kesildikten sonra iyice tuzlanıp kurutulur. Soğuk hava eşliğinde kurutulur. Bizim kazlarımız doğal beslenirler. Kars'ın yayla havasını solurlar. Kasım ayında kesilir, aralık ayında kurutulur, ocak ayında da yenilmeye başlar. Bizim kaz kurutma yöntemimiz böyledir" dedi. 

Öte yandan köylüler, anaç kazlara da çok iyi bakıyorlar. Hemen hemen her evde bulundurulan anaç kazlar satılmıyor. Gün boyu dışarıda gezdirilen kazlar çeşme suyunda yıkanıyor. Berrak suda yüzen kazlar akşam saatlerinde kümeslerine alınıyor ve arpayla beslenmeleri sağlanıyor.

Kaynak: DHA

İlgili Sayfalar: Playlist