Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Karın şişkinliği neden olur?

Karın şişkinliği neden olur?

Kolorektal cerrahi ve proktoloji (bağırsak ve makat hastalıkları) alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, karın şişkinliğinin nedenlerini anlattı.

17.08.2017 18:37

Karın şişkinliği veya şişliği, birçok kişinin en yaygın şikayetleri arasındadır. Karın şişkinliği dikkate alınması ve sebebinin araştırılması gereken bir belirtidir. Karın şişkinliğinin en yaygın nedenleri arasında hava yutma, karında sıvı toplanması, bağırsaklarda aşırı gaz olması, kabızlık, karın duvarında fıtık, irritabıl bağırsak sendromu (İBS), Çölyak hastalığı, laktoz intoleransı, yumurtalık kisti, yumurtalık kanseri, kısmi bağırsak tıkanıklığı, gebelik, kadınlarda adet öncesi dönem, rahimde bazı urlar, bağırsak divertiküliti, aşırı kilo alma ve yağlanma, böbrek taşı, polikistik karaciğer hastalığı, karaciğer yetersizliği ve sirozu, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, karın zarı iltihabı, bağırsak dönmesi, bağırsak kanseri, şeker hastalığı, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, karın içinde apse, doğuştan bağırsağın geniş olması, bağırsak tüberkülozu, ailevi Akdeniz ateşi (FMF hastalığı), potasyum seviyesinin düşük olması ve hipotiroidi gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Karın şişkinliği durumunda ne tür önlemler alınabilir?
Gazlı ve karbonatlı içecekler içilmemelidir.

Sakız veya şeker tüketilmemelidir.

Sıcak bir içecek bir kamış veya pipet aracılığı ile içilmemelidir.

Hızlı yemek yenmemelidir.

Aşırı stresten kaçınılmalıdır.

Liften zengin gıdalarla beslenilmelidir.

Karın şişkinliği durumunda ne zaman doktora başvurmalı?
Karındaki şişlik gerilemeyip, giderek artıyorsa, karında şişliğin yanı sıra başka belirtiler de ortaya çıkmışsa, karına dokununca aşırı bir hassasiyet varsa, yüksek ateş, şiddetli ishal, dışkıda kan, 6 - 8 saatten daha uzun süre gıda veya sıvı alınamaması durumlarında hemen alanında uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Karın şişkinliği durumunda hangi tetkikler istenilir?
Karın şişkinliği durumunda kan tetkikleri, dışkı tetkiki, röntgen, ultrasonografi, gastroskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi ve karın boşluğundan sıvı örneği alınması (parasentez) gerekebilir. Yapılan tetkiklerin ardından herhangi bir rahatsızlık teşhis edilirse karın şişkinliğini gidermek için öncellikle o rahatsızlık tedavi edilir. 

Yorumlar | 0
üye profil