Karbonatın daha önce bilmediğiniz kullanım alanları

Karbonatın daha önce bilmediğiniz kullanım alanları
Yayınlanma Tarihi: 01.04.2019 15:53 | Değiştirme Tarihi: 01.04.2019 15:53

Karbonatın sadece yemeklerde kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Birazdan öğreneceğiniz bilgilerden sonra karbonatı günlük bakımınızdan temizliğe kadar her alanda kullanabileceksiniz.

Ayak şişliğinden kurtarıyor 
30 yaşından sonra insanlar ayaklarında şişlik yaşamaya başlıyor. Bunun nedeni ise çoğunlukla vücudun tuzdan dolayı su tutması olarak nitelendiriliyor.  

Ancak karbonat sayesinde şişliklerden kurtulabilirsiniz. 1.5 çay kaşığı karbonatı 1 bardak kaynar su içinde karıştırın. Pamuklu çorapları bu sıcak çözeltiye koyun, sıkın ve giyin. Ayaklarınızı streç filmle sarın. Üstüne kuru çorap giyin. Bu şekilde yatın. 8 saat içinde, kesin sonucu göreceksiniz.

Siyah noktalardan arınma 
Karbonat, cildinizin pH'ını nötralize etmeye yardımcı olur, böylece daha az yağ üretmeye başlar ve siyah noktalardan kurtulmuş olursunuz. . Siyah noktalardan arınmak için yapmanız gereken karbonatı su ile karıştırmaktır.  

Önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın ardından karışımı yüzünüze uygulayın siyah nokta olan alanlara daha yoğun uygulayın. Bir dakika bekletin. Gözeneklerin sıkılaşması için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Leke çıkarıcı 
Kıyafetlerinizde oluşan sarı ter lekelerini çıkarmayı bir türlü başaramadıysanız çözümü çok basit…

Sarı ter lekelerini çıkarmak için, 2 çorba kaşığ karbonat, 4 çorba kaşığı hidrojen peroksit ve 1 çorba kaşığı sıvı deterjanı karıştırın. Karışımı lekeye uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Keten gibi ince kumaşlara dikkat edin. 

Meyve sebzelerdeki tarım ilaçlarından kurtulmak 
Meyve ve sebzelerde bulunan pestisit ve balmumunu çıkarmak için meyve ve sebzelerinizi karbonatlı çözeltinin içerisine koyun.15 ve 20 dk bekletmeniz yeterli olacaktır. 

Yumuşatıcı 
Yıkamadan önce 24 saat boyunca bir karbonat çözeltisine batırırsanız, giysileriniz yumuşar. Karbonat deterjanın etkisini iki katına çıkarırken çamaşırlarınızın daha temiz olduğunu göreceksiniz.

Bulaşık makinesine tablet 
Evde bulaşık makinesi tabletleri yapmak için 1 çorba kaşığı karbonat, 1/2 fincan tuz ve 1/3 fincan sitrik asit gerekir. Tüm malzemeleri büyük bir kapta karıştırın ve 2-3 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Maddeyi tekrar iyice karıştırın ve 1,5 ila 2 saat bırakın. Maddenin büyümesi durduğunda, karışımı silikon buz kalıbı kalıplarına koyun ve kurumasını bekleyin.