Karar verildi... Koronavirüs tedbirleri kapsamında 11 günlük kısmi kapanma bugün başlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Rusya, artan koronavirüs vakaları için yeniden kapanma kararı aldı. Koronavirüs vakalarını önlemek için 28 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında kısmı olarak kapanacaklar. Gelen son dakika bilgilerine göre hükümet, vatandaşların evde kalmasını değil, yurt içi ve yurt dışını kapsayan çeşitli seyahat planları yapmasını önerdi.

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2021 16:30
Değiştirme Tarihi: 28.10.2021 16:30
Karar verildi... Koronavirüs tedbirleri kapsamında 11 günlük kısmi kapanma bugün başlıyor

Son günlerde rekor sayıda kaydedilen koronavirüs vaka ve vefat sayısından sonra, Rusya hükümeti salgını hızını azaltabilmek için kısmi kapanmaya karar verdi. Bugün başlayacak olan 11 günlük kısmi kapanma 7 Kasım’a kadar devam edecek. Kısmi kapanmada yiyecek satan marketler, eczaneler ve temel ihtiyaçları sağlayan mekanlar hizmet vermeye devam ederken; okullar, spor ve eğlence merkezleri ve restoranlar 7 Kasım’a kadar kapalı olacak.

Öte yandan bu sabah Rusya sokaklarında sakinlik yaşanırken, metro istasyonunun oldukça kalabalık olduğu ve pek çok kişinin de maske takmadığı öğrenildi.

"EVDE KALMAYIN, TATİL YAPIN"

Rusya hükümeti, 11 günlük kısmi kapanmada vatandaşlara evde kalmalarını değil, yurt içi ve yurt dışı kapsayan çeşitli seyahat planları yapmalarını öneriyor. Rusya’nın Karadeniz kıyısında yer alan gözde tatil şehri Soçi ise turist akınına karşı uyarılarda bulunuyor. Rus turistlerin en sık tercih ettiği Mısır ve Türkiye destinasyonlarındaki uçuşlara ise yoğun ilgi gösteriliyor.

Rusya’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 40 bin 96 yeni vaka tespit edilirken, bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, böylece ülkede salgının başlangıcından bu yana günlük en yüksek vaka ve ölüm sayısı kaydedilmiş oldu.

Rus basınında yer alan bilgilere göre, Rusya’da nüfusun sadece yüzde 32’si aşılarını tamamlamış durumda.

İHA

İlgili Sayfalar: Playlist