Karadeniz’de alarm! Vekilden Karadeniz’e ‘Covid OHAL’i’ önerisi

Son iki haftadır nüfusuna oranla en çok korona görülen 5 il Karadeniz'de. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da bölge için ‘pandemi OHAL’i’ önerisinde bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 25.02.2021 09:38
Değiştirme Tarihi: 25.02.2021 09:38
Karadeniz’de alarm! Vekilden Karadeniz’e ‘Covid OHAL’i’ önerisi

15-21 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il Karadeniz Bölgesi'nde Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize nüfuslarına oranla en çok koronavirüs görülen iller oldu. Hal böyle olunca Samsun milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde 100 binde görülen vaka oranının zirveye çıktığı iller için ‘pandemi OHAL’i’’ uygulamasına geçilmesini önerdi.

İşte Neslihan Hancıoğlu’nun önerileri:

“Karadeniz bölgesindeki beş ilin verileri, standart kısıtlamaların bu bölge özelinde sonuç alıcı bir etki yaratmadığını ortaya koyuyor. Bu durum karşısında, vaka sayılarının zirvede seyrettiği Karadeniz Bölgesi için ivedilikle ‘pandemi OHAL’i’ ilan edilmesi artık bir zorunluluk. Salgınla mücadele konusunda yetkinleşmiş otoritelerin, bilim insanlarının, sosyal bilimcilerin önerileriyle bir acil eylem planı oluşturulmalı. Örneğin tıpkı salgının başlangıç döneminde, ülke dışından gelen vatandaşlarımıza uygulandığı haliyle, bölgedeki asemptomatik pozitif vaka ve temaslıları, halen boş durumda bulunan yurtlarda izole edilmeli. Bir diğer seçenek ise birçok uzman tarafından da sık sık gündeme getirilen ‘14 günlük tam kapanma’ seçeneği. Bölgede salgının zirve yaptığı beş il özelinde, tam kapanmanın ekonomik maliyet ve sosyal etki analizleri yapılarak ve tam kapanma sürecinde yaşanacak tüm kayıpların kamu kaynaklarıyla telafi edilmesi üzerine bir planlama oluşturulması da gündeme alınmalı.”

BİLİM KURULU ÜYESİ UYARDI 

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da şu önerileri getirdi: “Bu illerde diyelim ki vakalar 100 binde 200’den 300 civarına yükseldi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile örneğin o ile giriş-çıkış yasaklanabilir, o ilde vakaların çok olduğu özellikle bazı mahalleler, ilçeler varsa oraya giriş-çıkışın kapatılması söz konusu olabilir. Veya sokağa çıkma kısıtlamaları örneğin ilin bir bölgesinde kaldırılabilir, bir bölgesinde farklı bir yaklaşım geliştirilebilir.”