Karadeniz'de bulunan doğalgazın değeri ne kadar? Kaç yıl yeter? Bakan Dönmez açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı, bugün ise 'Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulundu' açıklamayla tarihi müjdeyi tüm Türkiye ile paylaştı. Bu açıklamanın ardından Karadeniz'de bulunan doğalgaz kaç yıl yeter, bulunan doğalgazın değeri ne kadar? sorular da arka arkaya geldi. Merak edilen bu sorulara yanıt, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den geldi. Bakan Dönmez tarafından, doğal gazın 7-8 yıllık ihtiyacı karşılayacağı ve değerinin de 65 milyar dolar olduğu ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 21.08.2020 22:16
Değiştirme Tarihi: 21.08.2020 22:16
Karadeniz'de bulunan doğalgazın değeri ne kadar? Kaç yıl yeter? Bakan Dönmez açıkladı

Merakla beklenen müjde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi” dedi. Erdoğan, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu belirterek “Hedefimiz 2023'te Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” ifadelerini kullandı.

“GAZIN DEĞERİ 65 MİLYAR DOLAR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğalgaz rezervi ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

* 14 ay önce bu bölgede sismik araştırma çalışmalarına başladık. 2100 metre civarında bir deniz derinliği var bu bölgede. 1400 metrelik kazıdan sonra 2 adet gaz akışları gelmeye başladı.

* Yeni kaynak bulamazsak bile bu gaz 7-8 yıllık ihtiyacı karşılar. Geriye dönük hesaplandığında gazın değeri 65 milyar dolar.

* Boru hattını ihale usulüyle yapabiliriz. İşletme, Türkiye Petrolleri tarafından yürütülecek. Kaynaktan evdeki ocağa kadar yerli ve milli imkanlarla bu süreci yönetecek güce sahibiz.

* Doğu Akdeniz’de Rum yönetiminin ne dediğine bakmaksızın hakkımız olan yerlerde aramalarımızı yapıyoruz.