Karadeniz'de 19 yerleşim yeri koronavirüs karantinasına alındı

Karadeniz'de koronavirüs alarmı verildi. Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Sinop ve Çorum’da toplam 15 ilçedeki 12 mahalle ile 7 köy karantinaya alındı. 

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2021 16:16
Değiştirme Tarihi: 26.02.2021 16:16
Karadeniz'de 19 yerleşim yeri koronavirüs karantinasına alındı

Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre; koronavirüste 'çok yüksek riskli' kategorisinde olan Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun ve Rize’nin normalleşme adımına en uzak iller arasında yer aldığı değerlendiriliyor. Türkiye nüfusunun yüzde 9,46’sına sahip olan Karadeniz Bölgesi, vaka sayıları göz önüne alındığında yüzde 24,1 gibi büyük fark ile en üst sırada yer alıyor. Elde edilen verilere göre ayrıca Türkiye'deki yüzde 24,1 oranındaki her 4 vakadan 1'inin Karadeniz Bölgesi'nde saptandığı sonucu da ortaya çıkıyor.

KARANTİNAYA ALINAN BÖLGELER

Son günlerde en çok vakanın görüldüğü 5 ilin de yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde; Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Sinop ve Çorum’da, aralarında köy ve mahallelerin yer aldığı toplam 19 yerleşim yeri karantinaya alındı. Trabzon’da 9 ilçeye bağlı 9 mahallede, Samsun’un Ayvacık ilçesine bağlı Söğütpınar ve Şenpınar mahallelerinde, Ordu’nun Altınordu ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde, Rize’nin Ardeşen ilçesinde 1 köyün tamamı ile 2 köyde bazı ev ve binalarda, Gümüşhane’nin Köse ilçesi Yuvacık ve Kayadibi köylerinde, Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Aşağı Zeytinli köyü ile Sinop’un Boyabat ilçesine bağlı Oğlakçılar köyünde karantina tedbirleri uygulanıyor. Söz konusu bölgelerde jandarma, polis ve filyasyon ekipleri, sıkı denetimlerde bulunuyor.

(DHA)