Karacaahmet Mezarlığı'nda çekilen kliple ilgili yeni gelişme: 1.5 yıl hapisleri istendi

Son dakika haberine göre, 4 Nisan 2020 tarihinde Karacaahmet Mezarlığı'nda bazı mezar taşları üzerinde yürüyerek klip çeken Batu Belen ve Utku Ş. hakkında 1.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Açılan davanın gerekçesi ise, 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama'. 

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2020 16:29
Değiştirme Tarihi: 19.10.2020 16:29
Karacaahmet Mezarlığı'nda çekilen kliple ilgili yeni gelişme: 1.5 yıl hapisleri istendi

Mezar taşları üzerinde yürüyerek klip çeken 2 genç hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede şüphelilerin olay yerinde çekmiş oldukları video kaydını sosyal medya aracılığıyla paylaşarak halkın dini değerlerini aşağıladığı belirtildi.

Kendini savunan Batu Belen, İngiltere’ye Türk kültürüne yönelik bir etkinliğe katılmak için videoyu çektiğini, ardından yarışmaya gönderdiğini, Covid-19 salgını nedeniyle yarışmanın ertelenmesi üzerine sosyal medya hesabından yayınladığını, yanlış anlaşılma üzerine de kaldırdığını söylediği belirtildi.

Videoyu Batu Belen’in çektiği, diğer şüpheli Utku Ş.’nin videoda oynadığı, şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde soruşturmaya konu suçu işledikleri belirtilen iddianamede, mezarlıklarda defin işlemlerinin, mezarlıkların ziyaret edilmesinin, korunmasının ve kullanılmasının belli dini kurallara göre yapıldığı, bu nedenle mezarlıkların ve mezarların dini değer olarak kabul edilmesinin gerektiği, suça konu video içeriğinde yer alan hareketlerin dini değerleri aşağılar mahiyette olduğu savunuldu.

İddianamede her iki şüphelinin de "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Kaynak: DHA