Kar yağışı etkisini artırıyor, İstanbul beyaza büründü! İşte hava durumu

Kar yağışı ve soğuk hava Türkiye genelinde etkisini artırırken, hava durumuyla ilgili Meteorolojiden de son tahminler geldi. İstanbul'da başlayan ve özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının gün içinde daha da şiddetlenmesi bekleniyor. Yine kar yağışının etkisini artıracağı iller için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Hava sıcaklıkları da giderek düşerken zirai don ve çığ uyarıları geldi. İşte Meteorolojinin 19.01.2022 hava durumu tahminleri...

Yayınlanma Tarihi: 19.01.2022 08:58
Değiştirme Tarihi: 19.01.2022 08:58
Kar yağışı etkisini artırıyor, İstanbul beyaza büründü! İşte hava durumu

Meteoroloji'den gelen uyarıların ardından İstanbul'da kar yağışı başladı. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışıyla birlikte bazı çatılar ve araçların üzerleri beyaz örtüyle kaplandı. Sabah saatlerinde kar yağışının il genelinde, öğleden sonra ise Anadolu yakasında etkili olması bekleniyor. Öte yandan yurt genelinde de soğuk hava ve kar yağışı etkisini artırıyor. Aniden bastıran kar yağışıyla birlikte pekçok ilde okullar tatil edildi. İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da sıcaklıkların ise 6 ila 8 derece düşmesi bekleniyor. İşte son dakika hava durumu haberinin detayları ve Meteorolojiden gelen son tahminler...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Doğu Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mardin çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI 6-8 DERECE AZALACAK

İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Karadeniz'de 6 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGARA DİKKAT!

Genellikle kuzeyli, doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeybatısında kuzeyli, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Hatay çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

TURUNCU KODLU UYARI

Adıyaman, Bingöl, Bolu, Elazığ, Kastamonu, Mardin, Şanlıurfa, Zonguldak, Bartın, Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Malatya, Sinop, Tunceli, Van, Karabük ve Düzce için turuncu kodlu uyarı geldi.

TURUNCU UYARI NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

7 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Giresun, Rize, Trabzon, Artvin, Bitlis, Muş ve Şırnak için de sarı kodlu uyarı geldi.

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR

İstanbul'un bazı bölgelerinde kar yağışı etkili oldu Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre İstanbul'da gece saatlerinde kar yağışının etkili olması bekleniyordu. İstanbul'un birçok bölgesinde gece saatlerinde kar yağışı başladı.

Önce Anadolu yakasında başlayan kar yağışı 01.00 itibariyle Avrupa yakasında da etkili olmaya başladı. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde yağan kar yağışı yer yer bastırırken aralıklarla devam etti. Yağan kar yağışı sonrası birçok ilçede yollar beyaza büründü.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mardin çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağış, çığ riski, sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun kuzeybatısında kuzeyli, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Hatay çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI

Ege ve Akdeniz bölgelerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

19 OCAK İL İL HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

BURSA °C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

EDİRNE °C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu

İSTANBUL °C, 4°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde il geneli, öğle saatlerinden sonra Anadolu yakası karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KOCAELİ °C, 3°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

EGE
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, -4°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

DENİZLİ °C, 0°C
Parçalı ve çok bulutlu

İZMİR °C, 6°C
Parçalı, yer yer çok bulutlu

MUĞLA °C, 1°C
Parçalı bulutlu

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Rüzgârın, bölgenin iç kesimlerinde ve doğusunda kuzeyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (50-70 Km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin, kıyılarında hafif, iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli zirai don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ANTALYA °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu

ISPARTA °C, -2°C
Parçalı ve çok bulutlu

MERSİN °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

ANKARA °C, 0°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, -2°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

KAYSERİ °C, -3°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı ve hafif kar yağışlı

KONYA °C, -1°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

BOLU °C, -3°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KASTAMONU °C, -2°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

SİNOP °C, 4°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 3°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu, kıyı kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyı kesiminde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

BAYBURT °C, -4°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

SAMSUN °C, 4°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

TOKAT °C, -1°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

TRABZON °C, 5°C
Çok bulutlu ve aralıklı karla karışık yağmur ve yer yer yoğun olmak üzere kar yağışlı

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor. Rüzgarın, bölgenin batısında kuzeyli, güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

BİNGÖL °C, -5°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ERZURUM °C, -9°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MALATYA °C, -4°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

VAN °C, -3°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Siirt, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin çevrelerinde kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, kuzeybatısında kuzeyli, doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 1°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

GAZİANTEP °C, -2°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MARDİN °C, -2°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

SİİRT °C, -1°C
Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

 

İlgili Sayfalar: Playlist