Kar ne zaman yağacak? diye bekliyorlardı! Türkiye'de birçok il beyaza büründü

Kar ne zaman yağacak? diye beklerken, mevsimin ilk karı Erzurum kent merkezini resmen beyaza bürüdü. Sabah uyandıklarında beyaz örtüyle karşılaşan vatandaşlar bir hayli şaşkınlık yaşadı. Öte yandan kar yağışı yurdun birçok bölgesinde etkisini gösteriyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.11.2019 10:42
Değiştirme Tarihi: 02.11.2019 10:42
Kar ne zaman yağacak? diye bekliyorlardı! Türkiye'de birçok il beyaza büründü

Havalar ne zaman soğuyacak? Kar ne zaman yağacak? soruları, kış mevsiminin kendini hissettirmesiyle herkesin birbirine sorduğu soruların başında geliyordu. 

Erzurum’da gece yarısı başlayan kar yağışı, günün ilk ışıklarına kadar sürdü. Kar kalınlığı, şehir merkezinde 5 santimi geçerken, yüksek kesimlerde 20 santime ulaştı. Sabah güne karla uyanan vatandaşlar, büyük şaşkınlık yaşadı. Kış lastiği takmayan sürücüler ise trafikte güçlük çekti.

ERZURUM'A YAGAN MEVSIMIN ILK KARI KENT MERKEZINI BEYAZA BURUDU. KARA HAZIRLIKSIZ YAKALANANLAR ZOR ANLAR YASADI. (FOTO: TURGAY IPEK / ERZURUM, (DHA)

ARDAHAN’DA GECE YAĞMUR SABAH KAR YAĞDI

Ardahan’da ise gece boyu etkili olan yağmur, sabaha karşı yerini kar yağışına bıraktı. Yağan karla birlikte şehrin yüksek kesimleri beyaz örtüyle kaplandı. Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzincan’da beklenen kar yağışının cumartesi sabah saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği bildirildi. Meteoroloji, vatandaşları uyararak, kar kalınlığının merkezde 1-4 santim, yüksek kesimlerde 5-20 santim civarında olmasının beklendiğini kaydetti.

ERZURUM'A YAGAN MEVSIMIN ILK KARI KENT MERKEZINI BEYAZA BURUDU. KARA HAZIRLIKSIZ YAKALANANLAR ZOR ANLAR YASADI. (FOTO: TURGAY IPEK / ERZURUM, (DHA)

KARS MERKEZE MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI

Kars merkeze mevsimin ilk karı yağdı. Sabaha doğru başlayan kar etrafı beyaza bürüdü.

8 ayı kış olan Kars’ta mevsimin ilk karı şehir merkezine düştü. Kar yağışının etkili olduğu kentte, yüksek kesimler tamamen beyaza bürünürken, merkeze düşen kar ise kısa sürede eridi.

Kars’a kışın geldiğini beliren vatandaşlar, “Kış geldi. 11. Ay dediğiniz zaman kış demektir. Kars’ın kışı başladı. Bundan sonra yağar, açar. Soğuk olur, sıcak olur. Memleketimizin havası bu, güzel memleketimize, güzel yaşantımıza bakmamamız lazım” dedi.

Öte yandan, sabah erken saatlerde yağan kar, havaların da hissedilir şekilde soğumasına neden oldu. Kent merkezinde termometreler eksi 1’i gösterdi.

BINGOL'UN KARLIOVA ILCESINDE DUN  YUKSEK KESIMLERINE MEVSIMIN ILK YAGAN KARINA HAZIRLIKSIZ YAKALANAN SURUCULER YOLDA MAHSUR KALDI. FOTO: BINGOL,(DHA)

ERZİNCAN'DA ULAŞIMA KAR VE TİPİ ENGELİ

Erzincan'da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Sakaltutan Geçidinde ulaşımda aksamalar yaşandı.

Erzincan’da akşam saatlerinde etkili olan yağmur yerini yükseklerde kar yağışına bıraktı. Erzincan-Sivas karayolundaki Sakaltutan Geçidinde kar yağışı ve tipiye hazırlıksız yakalanan sürücüler zor anlar yaşadı. Yaşanan kazalarda araçların trafiği engellememesi için karayolları ekipleri iş makineleri ile sürücülere destek verdi.

Karayolları ekipleri, kar küreyiciler ile yolları kardan temizleyip tuzlama çalışması yaparak trafiğe açık tutmaya çalışıyor. Polis ekipleri ise hazırlıksız yakalanan sürücüleri kar ve tipi konusunda durdurup uyardı.

BAYBURT’TA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Bayburt'ta gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı kenti beyaza bürüdü.

Bayburt ve Erzincan’da gece saatlerinde başlayan yağmur yerini kar yağışına bıraktı. Lapa lapa yağan kar Bayburt’u beyaza bürürken, Erzincan’da ise yüksek kesimlerde etkili oldu. Türkiye'de kışın en çetin geçtiği illerden Bayburt'ta, kent merkezi ve yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar, güzel görüntüleri de beraberinde getirdi.
Kent merkezi ve yüksek kesimlerde gece başlayıp sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı sebebiyle, ağaçlar, araçlar ve evlerin çatıları beyaz örtüyle kaplandı. Yağış, kentin yüksek kesimlerinde etkisini daha fazla gösterirken, kar kalındığı bazı yerlerde birkaç santimetreye kadar ulaştı. Tipiyle birlikte yağan kar Bayburt ve Erzincan’a kışı getirdi. Kentte kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığı da sıfırın altına düştü.

ORDU'DA YAYLACILAR KARA YAKALANDI

Karadeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Ordu ve Giresun'un yüksek rakımlı yaylaları, dün gece yağan karla beyaza büründü. Yaylalarda olan çobanlar da kar sürpriziyle karşılaştı. Yağan kar nedeniyle hayvanların yiyecek bulması zorlaşırken, çobanlar sürüleriyle yaylalardan dönmeye başladı.