Kar yağdı balık sevenler yandı

Kar yağışından balık fiyatları da nasibini aldı.

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2015 09:46
Değiştirme Tarihi: 09.01.2015 09:46
Kar yağdı balık sevenler yandı

Kar yağışından balık fiyatları da nasibini aldı. Vatandaşın favori balığı hamsinin kilosu bir haftada yüzde 50 zamlanarak 15 liraya çıktı.

Soğuk hava ve yoğun kar yağışı vatandaşa zam olup yağdı. Meyve ve sebzeye gelen zamdan sonra balık fiyatları da yüzde 50'ye varan oranlarda arttı. Balıkçılar işlerin kesat olmasından şikayet ederken, vatandaş ise balık fiyatlarının el yaktığını söylüyor. Halkın cebine dost olduğu için en çok satılan balık olan hamsinin kilogram fiyatı bir hafta içinde 10 liradan 15 liraya yükseldi. İki ay önce havanın mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve yağışlar sebebiyle hamsi fiyatı 5 liraya kadar düşmüştü.

Satışlar yüzde 40 azaldı
İstavrit fiyatı bir haftada 10 liradan 13 liraya çıktı. Palamut ve çipura ise kardan etkilenmedi. Palamutun tanesi 10 lira, çipuranınki 20 liradan satılmaya devam ediyor. Bir hafta önce günde 100-150 kilo balık sattıklarını söyleyen Beşiktaş Çarşı Balık'ın sahibi Murat Çimen, kardan dolayı satışların yüzde 40 düştüğünü belirtti. Çimen, "Soğuk havada balıklar dibe çöker. Kardan dolayı da kimse balığa çıkamıyor. Bu durumda fiyatlara yansıyor" dedi. Havalar iyi olduğunda saat 16.00'ya kadar tezgahtaki balığın çoğunu sattıklarını ifade eden Çimen, "Saat 14.00 oldu hala siftah yapamadık" diye konuştu.

Hava şartlarından dolayı bir hafta daha satışlarının düşük olacağını söyleyen Yakamoz Balıkçılık çalışanı ise Erhan Çakırtaş ise kardan dolayı günü 30 kilo balık satarak tamamladıklarını belirtti.