Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Rüşvet soruşturması TIR kuyruğunu uzattı

Rüşvet soruşturması TIR kuyruğunu uzattı

Kapıkule Sınır Kapısı’na giden uluslararası yolda oluşan TIR kuyruğu Edirne’yi geçti.

24.05.2015 16:43

Avrupa'ya açılan Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 25, Hamzabeyli Gümrük Kapısı'nda ise 15 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

Avrupa'ya açılan Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarında TIR kuyruğu oluştu.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Bulgaristan'daki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki rüşvet operasyonu dolayısıyla oluşan personel açığı ve bazı tırların T1 transit geçiş evraklarıyla ilgili yeniden beyanname hazırlaması ve muayene işlemleri yoğunluğa neden oldu.

Bu arada, Bulgar gümrüğünün geçişlerde aldığı ücreti kredi kartı ile tahsil etmeye başlaması da sıkıntı oluşturdu. Kredi kartı olmayan sürücülerin, ücretleri gümrüğe yakın bir yerdeki banka şubesine yatırarak makbuzunu görevlilere vermesi de işlemlerin uzamasına yol açtı.

Ürünlerini yurtdışındaki adreslerine pazartesi günü teslim etmek isteyen tır şoförlerinin bekleyişi sürüyor.

Yetkililer, şoförlerin yurtdışına çıkış için İpsala Gümrük Kapısı'nı da kullanabileceğini kaydetti.

"Türkiye'ye girişte sorun yok"

TIR şoförü İsmail Türk, gazetecilere yaptığı açıklamada, tır kuyruğunun Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndan kaynaklandığını söyledi.

Bulgaristan gümrük görevlilerinin yavaş çalıştığını belirten Türk, "Türkiye'ye girişte sorun yok, işlemler çok kısa sürede yapılıyor. 3 günde Bulgaristan'a zor girebildik. Duyduğumuz kadarıyla Bulgar gümrüğünün içerisinde operasyon yapılmış, eski memurlar toplanmış yeni memurlar da işi bilmediği için iş böyle uzuyor" diye konuştu.

Kayseri'den Hollanda'ya mal taşıyan şoför Murat Yılmaz da 3 gündür sıra çilesi çektiklerini ifade etti. Şoförlerin zor durumda olduklarını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

 "3 gündür ayağımdan çorap çıkmadı. Uyku ve dinlenme yok. Yazık günah değil mi bu insanlara. Neden beklediğimizi bilmiyoruz. Bizimle ilgilenin kimse yok. Kime danışacağız, kime ne soracağız bilmiyoruz. Şoför müsün, tamam çilen var senin. Millet burnundan soluyor şu an. Hırıltı an meselesi. İnsanlar bunaldı burada, çatacak yer arıyorlar. Öte yandan, kaçakların arabaya binecekleri korkusu var. Dakika başı arabanın etrafında dolaşıyoruz. Dorsenin çadırını kesip içerisine biniyorlar. Adamların dertleri burayı terk etmek. Bizim başımızı belaya sokuyorlar. Korkudan uyuyamıyoruz. Gözlerimiz uykusuzluktan şişti."

AA

Yorumlar | 0
üye profil