Kapıdağ yarımadası nerede, hangi ile bağlı? Coğrafi işaret alan Kapıdağ mor soğanı özellikleri nedir?

Kapıdağ yarım adası ve Kapıdağ mor soğanı günün merak konusu oldu. Büyük ilgiyle takip edilen MasterChef Türkiye’de coğrafi işaret alan Kapıdağ mor soğan, ana ürün verildi. Coğrafi işaret alan mor soğan ve yetiştirildiği Kapıdağ yarımadasına dair bilgiler haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2021 00:34
Değiştirme Tarihi: 11.09.2021 00:34
Kapıdağ yarımadası nerede, hangi ile bağlı? Coğrafi işaret alan Kapıdağ mor soğanı özellikleri nedir?

Balıkesir iline bağlı olan Kapıdağ yarımadası, coğrafi işaret alan mor soğan ile bilinmektedir. Toprak, iklim ve coğrafi özellikleri nedeniyle Kapıdağ Yarımadasında üretilen soğanların koyu mor rengine ve diğer özelliklerini kazanmasına neden oluyor. MasterChef Türkiye’de isminin geçmesiyle Kapıdağ yarımadası nerede, Kapıdağ mor soğan özellikleri nelerdir merak edilip araştırılmaya başlandı. İşte Kapıdağ ve mor soğana dair bilgiler…

KAPIDAĞ YARIMADASI NEREDE?

Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla anakaraya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olduğu belirlenmiş Marmara Denizi içindeki kara parçasıdır. Antik çağlardan bu yana yerleşimin olduğu tespit edilmiştir. Yarımada olması önce bölgenin bir ada olduğu ancak ana kara ile ada arasında dolum sonucu birleşme yaşandığı ve adanın bir yarımada haline geldiği jeolojik araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Kapıdağı yarımadasının yaklaşık %70’ini ormanlık alan oluşturur.

Kapıdağ Yarımadası Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu iklim tipleri ile birlikte ya da tek tek görülebildiği nadir yerlerden biridir. Doğu ve kuzeyde poyraz rüzgârları, batıda ise lodos etkilidir. İklim yapısı bitki örtüsünde büyük bir çeşitlilik kazandırmıştır. Bu nedenle yarımadanın ekolojik yapısı ile fauna ve flora zenginliği yüksektir.

Haber ile ilgili metin girin!.

KAPIDAĞ MOR SOĞANI ÖZELLİKLERİ

Kapıdağ Yarımadası’nda üretilen soğanların hepsi mor renktedir. Renginin diğer kırmızı soğan çeşitlerine kıyasla çok daha koyu olması nedeniyle Kapıdağ Mor Soğanı olarak uzun yıllardır bilinmektedir. Kapıdağ Mor Soğanı’nın benzer ürünlerden fiziksel farklılığı kabuk ve et rengi yönünden ayrılmaktadır. Özellikle soğan kabuğu, beyaz kâğıt ve elde kırmızı renk bırakmaktadır.

Kapıdağ Mor Soğan yarımada içerisinde bulunan vadi tabanlarında alüviyonlu topraklarda yetişmektedir. Coğrafi alanın genel toprak yapısı kumlu-tınlıdır. Ekim dikim yapılan bölge genellikle yarımadanın kuzeyinde Marmara Denizine bakan kısımlarda olup izole bölge içinde kalmaktadır. Coğrafi alanında başka soğan tohum çeşidi yetiştirilmediğinden dolayı yabancı tozlaşma olmamaktadır. Coğrafi alan içinde kullanılan tohum bir asır gibi bir süre içerisinde genetik safiyeti bozulmadan kullanılmaktadır. Ürünün tohumları Kapıdağ Yarımadasınca çoğalmakta ve tanımlanan coğrafi sınır içinde zirai faaliyeti yapılmaktadır. Ancak bu şekilde tat, aroma ve diğer özelliklerinin kazanması mümkündür.

Kapıdağ Mor Soğanı 5-8 katmanlı, kabuk rengi koyu kırmızı mor renkte, soğan eti rengi kırmızı, tatlı ve sulu bir yapıya sahiptir. Tohum ekimi Ekim ayında tohum yastıklarına yapılır. Mart-Nisan aylarında tohum yastıklarındaki fideler esas dikim yeri olan tavalara 5-10 cm sıra üzeri, 10-15 arası dikimi yapılır.