Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Hakkında

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu.  

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2022 10:37
Değiştirme Tarihi: 08.07.2022 10:37
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Hakkında

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile hekimlerinin bir araya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın kuruluş amacı; maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak ve kanser ile mücadelede önemli bir gereksinim olan psikolojik destek ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılmasıdır. Ayrıca aile, yakın çevre, sağlık çalışanları ve kamuoyunda farkındalık yaratarak, kanser tedavisi gören çocukların tedavi süreçlerinde psikolojik, sosyal, fiziksel ve tıbbi açıdan yaşam kalitelerini arttıracak etkinlikler ve projeler yürütmektir.

Vakfın en önemli projelerin başında Aile Evleri geliyor. Vakıfın bağışlarla projelendirdiği Aile Evleri, maddi imkânı uygun olmayan, şehir dışından tedavi olmak için İstanbul’a gelen çocukların aileleriyle birlikte konaklama imkanını ücretsiz olarak ailelere sunmaktadır. Aile Evlerinde, kanser tedavisi alan çocuklar ve ailelerine tedavi sırasında hiçbir ücret ödemeksizin konaklama, gıda, temizlik, sosyal alanlar, mutfak, kısmi giyim, eğitim ve psiko-sosyal destek sağlanıyor. 2012 yılında hizmete açılan Cerrahpaşa 1. Aile Evi, 14 odadan oluşmaktadır. Artan talepler ve daha fazla çocuğun tedavi sürecini uygun bir yaşam alanında geçirmeleri için yine bağışçıların destekleriyle Pendik’teki 2. Aile Evi 2020 yılı hayata geçti. Aile Evleri’nde tedavi süresince çocuk ve ailenin kendilerine ait odalarda ve ortak alanlarda rahat etmeleri sağlanmaktadır. Bu amaçla Aile Evleri’nde kalan hasta çocuklar için oyun odası, bilgisayar odası ve oyun bahçesinin yanında ortak alanda misafirlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir mutfak ve çamaşırhane de hizmet vermektedir. “Aile Evleri Projesi” ile gıda, giyecek gibi yardımların yanında hem çocuklar hem de ebeveynleri için psikolojik destek hizmeti de verilerek bu zorlu süreçte ailelerin yanında oluyor.

Vakfımız, son yıllarda Türkiye’nin 17 ilindeki 31 hastanenin 34 çocuk hematoloji ve onkoloji servisinde çalışmalar sürdürmektedir. Çocuklar için kamu hastanelerin ilgili bölümlerinde oyun odaları projeleri geliştirmekte, gıda ve hijyen ürünlerinden oluşan ve ailenin  sosyo-ekonomik olarak yaşadıkları sorunlara destek olmak ve tıbbi tedavi sürecine odaklanmalarını sağlamak amacıyla   Umutlu Kutu dağıtımını gerçekleştirmekte ve kanser tedavisi nedeniyle hastanede yatan çocuklara yılda ilk teşhisi aldıklarında ihtiyaçları olan malzemelerden oluşan  Hoş Geldin paketlerini  ulaştırmaktadır. Umudum Eğitim Burs Programı ile kanser tedavisi görmüş veya görmekte olan tüm eğitim kademelerindeki öğrencilere burs vermektedir. 56 bursiyer ile başladığımız proje bu sene  itibariyle 258 bursiyere ulaştı.

“Nerede yaşam varsa, orada umut vardır” inancı ile tedavisi süren çocuklarımızın iyileşmelerini sağlamak, sağlıklı yetişkin bireyler olarak topluma kazandırmak KAÇUV’un en büyük amacıdır.

Haber ile ilgili metin girin!.Haber ile ilgili metin girin!.

https://fonzip.com/kacuv/bayram-bagisi

İlgili Sayfalar: Playlist