Kanlı kongre baskınının sembol isminden Trump'a büyük darbe!

6 Ocak ABD Kongre baskınının sembol ismi olan ve ilginç görünümüyle de dünyanın gündemine oturan Jacop Chansley, ABD eski Başkanı Donald Trump aleyhine ifade vermek istediğini söyledi. Mızrağı, kürk şapkası, boyalı yüzü ve boynuzlarıyla hatırlanan ve QAnon Şamanı olarak kendini tanımlayan Jacob, Donald Trump'ın azil davasında ifade vermek istediğini aktardı. 

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 15:11
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 15:11
Kanlı kongre baskınının sembol isminden Trump'a büyük darbe!

Jacop Chansley, kongre baskını sonrası gözaltına alınmıştı. Donald Trump'ın Kongre baskınında gözaltına alınan kişiler için af çıkarmamasına tepki gösteren Chasley, 'ihanete uğradıklarını' belirtti.

Teksaslı bir emlakçı olan ve baskın günü özel uçağıyla Washington DC'ye gelen Jacop Chansley, açıklamayı ise avukatı aracılığıyla yaptı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Chansley,  baskına 'korkunç derecede sevdiği" Trump'ın çağrısıyla katıldığını belirterek, "Başkanımın çağrısına uydum. Bizden yapmamızı istediği şeyi yaptım. Tüm vatanseverlerin orada olmasını o istedi" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

SENATO'DAKİ AZİL DAVASI 8 ŞUBAT'TA BAŞLAYACAK

Doanld Trump'ın azil davası 8 Şubat'ta başlayacak. Trump, Senato'da görülecek davada beş kişininin yaşamını yitirdiği Kongre baskınından önceki konuşmasıyla "destekçilerine isyana teşvik" suçlamasıyla yargılanacak.

Haber ile ilgili metin girin!.

Dava sonunda yapılacak oylamada Trump'ın suçlu bulunması için 100 üyeli senatoda üçte iki çoğunluk gerekiyor.

100 üyeli Senato'da Cumhuriyetçiler ile Demokratlar ve onlara destek veren bağımsız senatörlerin sayısı eşit. Fakat 50-50'lik eşitlik halinde karar belirleyici oyu kullanma hakkı ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'te olduğu için, Demokratlar çoğunlukta sayılıyor.

Senato'nun yargı sürecini Trump'ın 2024'teki başkanlık seçimlerinde aday olmasını engellemek için kullanabileceği belirtiliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

QAnon, Trump'ın "Şeytana tapan pedofil bir elite karşı mücadele yürüttüğünü" savunan ve hiçbir temele dayanmayan bir komplo teorisi.

Kongre baskını sırasında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu tarafından teşhis edilen 400 zanlının 135'i yakalanmıştı.

Savcılığa göre gözaltına alınan kişilerden bazıları "Trump'ın emirlerini yerine getirmek için" baskına katıldıklarını söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe