Kandil ne zaman? İşte 2012 yılı kandil tarihleri

Üç Ayların başlamasıyla birlikte milyonlarca Müslüman vatandaş kandil tarihlerini araştırmaya başladı. Üç Ayların müjdecisi olan Regaip Kandili için araştırmalar artarken, birçok vatandaş 2021 yılı kandil tarihlerini sorgulamaya başladı. Peki, kandil ne zaman? İşte 2012 yılı kandil tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 15.02.2021 11:02
Değiştirme Tarihi: 15.02.2021 11:02
Kandil ne zaman? İşte 2012 yılı kandil tarihleri

Kandil ne zaman idrak edilecek sorusu, Üç Ayların başlaması sonrasında birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Rahmet ve bereket ayı olan Üç Aylara girilmesiyle birlikte, Regaip Kandili için araştırmalar hızlandı. Peki, kandil ne zaman? İşte 2012 yılı kandil tarihleri.

2021 KANDİL TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 18 Şubat'ta Regaip Kandili idrak edilecek.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili 10 Mart'ta ve ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nin 27 Mart'ta idrak edilmesinin ardından, on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

BU YIL HÜZÜNLE İHYA EDİLECEK

Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunan üç aylar, dünyayı saran Kovid-19 nedeniyle bu yıl da hüzünle ihya edilecek.

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylarda, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlere daha çok yönelinmesi tavsiye ediliyor.