Kalifiye işçi bulamayınca harekete geçtiler: 3.000 euro maaşa garson aranıyor

Almanya'da 1960 yılından sonra ilk kez tam istihdama ulaşıldı. İşsizliğin yüzde 3 olduğu ülkede, 1.5 milyon işçi açığı var. Almanya'da en çok ihtiyaç ise yuva öğretmeni, hasta bakıcı, hemşire, su tesisatçısı, TIR şoförü, garson ve hizmet sektöründe... 

Yayınlanma Tarihi: 30.12.2021 15:21
Değiştirme Tarihi: 30.12.2021 15:21
Kalifiye işçi bulamayınca harekete geçtiler: 3.000 euro maaşa garson aranıyor

Çeşitli Alman birimlerinden gelen bilgilere göre, ülkede 230 bin yuva eğitmeni, 300 bin hemşire ve yaşlı- hasta bakıcı açığı var. Alman Şehirler Birliği, bu konuda acil ihtiyaçları olduğunu duyurdu.

GARSON BULMAK DA ZOR

Gastronomi çalışanları ile ilgili çalışmalar yapan Dehoga Derneği, büyük açıktan şikayetçi olduklarını duyurdu. Ülkedeki restoranların yüzde 80'inde personel sıkıntısı bulunuyor.

Deneyimli bir garsonun aylığı bahşişlerle birlikte net 3000 Euro’yu aşıyor. Bunun brütü 4000’i geçiyor. Ayrıca bir su tesisatçısı bulabilmek için firmalar ortalama 171 gün işçi arıyor.

Hemen her alanda kalifiye eleman ihtiyacı olduğu vurgulanırken, önümüzdeki yıl ücretlerin daha artması ile bu sektörlerde ortalama brüt maaşlar 4000 Euro'yu bulacak.

TIR SÜRÜCÜSÜ BULUNAMIYOR

Sadece kalifiye elemanlar değil, hizmet sektöründe ve nakliye alanında da büyük eleman açıkları var. En çok arananlar ise dozer, kazıcı-eskavatör ve TIR sürücüleri.

Freiburg Üniversitesi'nden Prof. Lars Feld, gelecek yılların çalışanlar için altın yıllar olacağını söyledi. İşçi ücretlerinin artmasının en önemli nedenlerinden biri, şirketlerin kalifiye eleman bulabilmek için daha yüksek ücretler vermeyi kabul etmesi.

Kaynak: SÖZCÜ

İlgili Sayfalar: Playlist