Kahramanmaraş'ta büyük panik! Nişana katıldılar, koronavirüs kaptılar

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Hüyüklü Mahallesinde 27 Nisan günü düzenlenen nişan törenine katılanlar tek tek koronavirüs kapınca büyük telaş başladı. Bir süre karantina altında tutulan mahallede 45 pozitif vaka görüldü.

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 18:09
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 18:18
Kahramanmaraş'ta büyük panik! Nişana katıldılar, koronavirüs kaptılar

 

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinin kırsalındaki bin 600 nüfuslu Hüyüklü Mahallesi’nde, Özarslan ve Demir aileleri arasında 27 Nisan’da bir nişan töreni yapıldı. Davete katılanlardan birinin rahatsızlanarak gittiği Afşin Devlet Hastanesi’nde yapılan yeni tip koronaviras testi pozitif çıktı. Sadece 2 gün sonra aynı aileden 4 kişinin daha test sonucunun pozitif çıktığı belirtilirken, hastaların nişana katıldıktan sonra rahatsızlandıkları belirlendi.

Bunun üzerine Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, 8 Mayıs’ta Hüyüklü Mahallesi’ni 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde de ilçe merkezindeki Afşinbey Mahallesi’nde 12 evi karantina altına aldı. Ayrıca yasak olmasına rağmen yapılan nişanla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı.

TOPLAMDA 45 VAKA GÖRÜLDÜ

Karantinanın ardından Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün filyasyon ekipleri, testleri pozitif çıkan 5 kişinin temas ettikleri kişiler ile nişana katılanlar hakkında bilgi alıp tarama faaliyetlerine başladı. Çalışma sonunda nişandan kaynaklı pozitif vaka sayısı 45’e çıktı. Tedavileri tamamlanan 43 kişi koronavirüsü yenerek taburcu edilirken, 2 kişinin hastanede tedavilerinin devam ettiği ve onların da sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Mahalledeki karantina da 22 Mayıs’ta kaldırıldı.