Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Mekanların açılış tarihi gündemde...

Kafeler ve restoranların ne zaman açılacağını merak eden yüz binlerce vatandaş, yapılacak olan kritik toplantı sonrası alınacak olan kararları bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca'nın normalleşme yönünde adımlar atılacağını açıklamasının ardından birçok kişi kafe ve restoranların açılış tarihine odaklandı. Peki, kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? 

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 11:31
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 11:31
Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Mekanların açılış tarihi gündemde...

Kafeler ve restoranların ne zaman açılacağını merak eden binlerce işletmeci konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca'nın normalleşme yönünde adımlar atılacağını açıklamasıyla birlikte birçokm işletmeci mekanların açılacağı tarihe odaklandı. Peki, kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak?

KAFELER VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK? 

Kafelerin ve restoranların açılış tarihi henüz netleşmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, "Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi günü Kabine'ye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne konumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine toplantısında alacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımların da atılacağını belirterek, "Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." demişti.

RESTORAN İŞLETMECİLERİ 1 MART'TA BELİRLİ BÖLGELERDE AÇILMAYI BEKLİYOR 

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, "Risk düzeyinin düşük olduğu ve mavi kategorideki illerde pazartesiden itibaren restoranların açılmasını umut ediyoruz. Pazartesi günü Cumhurbaşkanımızdan müjdeli haber bekliyoruz" dedi.

İlk etapta yüzde 50 kapasite kuralı konulabileceğini dile getiren Bingöl, hijyen kurallarının en katı şekilde uygulanması ve tedbirlere uymayanların gerekirse kapatılması çağrısında bulundu.

Bingöl, müşterilerin HES koduyla restoranlara kabul edilmesi gerektiğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

"Açılma konusunda, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve TÜRES iş birliğiyle salgın önlemlerinin alındığını gösteren TSE Kovid-19 Güvenli İşletme Belgesi'ni alan restoranlara öncelik verilebilir. Bulaş riskini en aza indirmek için yeme-içme sektörü çalışanlarına aşılamada öncelik verilmeli. Masalar arası sosyal mesafeye dikkat edilmeli, uymayanlara ağır cezalar verilmeli. Sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi saat 22:30'a uzatılmalı. Hafta sonu kısıtlamaları belirli saatler aralığında esnetilmeli." Bingöl, kısmen de olsa açılmanın sektörü rahatlatacağını sözlerine ekledi.