Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Kafe ve restoranlar için yeni gelişme!

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce işletme sahibi vatandaş, konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. İş yerleri kapalı olduğu için iş yapamayan ve zor duruma giren pek çok vatandaş, bir an önce kafe ve restoran işletmelerinin açılmasını bekliyor. Peki, Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Kafe ve restoranlar için yeni gelişme var mı?

Yayınlanma Tarihi: 08.02.2021 09:46
Değiştirme Tarihi: 08.02.2021 09:46
Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Kafe ve restoranlar için yeni gelişme!

Cumhurbaşkanı Erdoğan hem marketlerdeki fiyat artışı hem de restoranların açılışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında "Koronavirüsle mücadele; Okullar ve restoranlarla ilgili bazı ekonomik gelişmeleri de göz önüne alarak adımlar atmaya gayret ettik. Lokantalarımızı falan şu anda gözetleme gibi bir düşüncemiz var. Özellikle esnaflarımızın gerek sebze ve meyvede hatta ve hatta bakliyatta fiyat farklarının olduğunu görüyoruz. Ticaret Bakanlığı'mız ciddi bir çalışmanın içinde. Önümüzdeki 1 ay içinde zannediyorum bu işi halledeceğiz. Vatandaşımızın ezilmesine izin veremeyiz. Esnaflarımıza sesleniyorum, bu süreci böyle sürdürürseniz ağır cezalar sizleri bulabilir. Hakkı ile işinizi yapın,vatandaşımıza zulm etmeyin" ifadelerini kullandı.

KAFELER 15 ŞUBATTA AÇILIYOR MU?

Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kafeler, restoranlar, lokantalar ve kahvehaneler ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

KAFELER VE RESTORANLAR İÇİN YENİ GELİŞME

Kafeler ve restoranların açılacağı tarih için açıklama henüz yapılmadı. Ancak restoran ve kafelere verilecek ciro desteği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karara göre, cirosu 3 milyon liranın altında olan işletmeler destekten yararlanabilecek. Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresiyle, diğer usul ve esaslar Ticaret Bakanlığı’nca belirlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ciro kaybı desteği Ticaret Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Bu destekten 2019’da ya da öncesinde başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibariyle faal mükellefiyeti bulunanlar yararlancak. 2019’da cirosu 3 milyon lira ve altında olup, söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeler destek alabilecek.

EN AZ 2 BİN TL

Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydıyla, 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının yüzde 3’ü esas alınarak verilecek. İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak itibarıyla 2019 ve 2020’deki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen Katma Değer Vergisi beyannameleri esas alınacak.

Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 dönemlerine ilişkin verilen beyannameler, ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak. Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.