Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Bakan Koca'dan önemli açıklama...

Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak sorusunun yanıtını merak eden binlerce işletme sahibi vatandaşlar, konuyla alakalı gelişmeleri yakından takip ediyor. Dün Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Koca, koronavirüs kısıtlamaları için gevşeme mesajında bulundu. Peki, kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak?

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2021 10:43
Değiştirme Tarihi: 11.02.2021 10:43
Kafeler ve restoranlar ne zaman açılacak? Bakan Koca'dan önemli açıklama...

Kafe, restoran ve lokantaların açılacağı zamanla ilgili gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediyor. Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca önemli açıklamalarda bulundu. Kafe ve restoran işletmeciliği yapan vatandaşları da ilgilendiren açıklamada önemli mesajlar verildi. Bir süredir yalnızca paket servis, gel-al şeklinde hizmet veren işletmelerle ilgili Koca, gazetecilerin sorduğu 'kısıtlamalar kaldırılacak mı?' sorusuna, "Marttan itibaren de iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebilir." şeklinde yanıt verdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN 'KISITLAMA' AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi'nde birlikte gerçekleşen Toplum Bilim Kurulu ve Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Koca, kısıtlamalara yönelik sorulan soruya şu yanıtı verdi;

Vakanın seyri bunu belirleyecek. Ama marttan itibaren de iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebilir. Bunu Bilim Kurulu çalışıyor ve onu da önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde açıklamış oluruz. Bölgesel veya il bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir.

Öte yandan mutasyon virüse de değinen Koca, istenilen düşüş sağlanırsa, kısıtlamaların hafifletileceğini bildirdi. Koca, "Mutasyonların varlığı kısıtlamalarla ilgili takvimimizi de etkiliyor. İstediğimiz düşüşü yakalarsak kısıtlamaların yine elbette tedbirler eşliğinde hafifletilmesi en önemli gündemimiz." dedi.

RESTORANLAR, KAFELER, LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Henüz restoranların, kafelerin ve lokantaların ne zaman açılacağı ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan vaka sayısını işaret etmişti.

1 Şubat akşamı gerçekleştirilen Kabine toplantısında alınan kararlar gereği kısa süre içerisinde esnafa yönelik kısıtlamaların gevşetileceği belirtildi. Erdoğan, "Salgınla mücadelede en kritik hususlardan biri olan yerli aşı çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Vakaların belirli sayısının altına düşmesiyle esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.