Kafeler ve restoranlar kapanacak mı? Gözler Kabine Toplantısı'nda...

Kafeler ve restoranlar kapanacak mı sorusunun yanıtı, yüz binlerce işletme sahibi vatandaş tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Kademeli normalleşme dönemine girilmesiyle birlikte, belli risk grubunda yer alan illerde paket servislerden tamamen açılmaya giden kafe ve restoranlar için yeni tedbirlerin gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Peki, kafeler ve restoranlar kapanacak mı? İşte gündemden son gelişmeler.

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 16:48
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 16:48
Kafeler ve restoranlar kapanacak mı? Gözler Kabine Toplantısı'nda...

Kafeler ve restoranların tekrar kapanıp kapanmayacağını merak eden binlerce işletme sahibi vatandaşın gözü kulağı bugün yapılacak olan Kabine Toplantısı'nda yer alıyor. Vaka sayılarındaki artışla beraber risk haritasındaki güncellemeyle birlikte restoranların tekrar paket servise geri dönme ihtimali gündemde yer alıyor. Peki, kafeler ve restoranlar kapanacak mı? İşte gündemden son gelişmeler.

KAFELER VE RESTORANLAR KAPANACAK MI? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısının detayları belli olmaya başladı. CNN Türk Muhabiri Sena Alkan, ‘Vaka sayılarındaki artışla beraber risk haritasındaki güncellemeyle birlikte restoranların tekrar paket servise geri dönmesi gündeme gelebilir.

Restoranların kapatılmasına yönelik gelişmeler gündeme gelebilir. Yüksek riskli illerde tekrar paket servise dönebilir bu konu hakkında bilim kurulunun bazı önerileri vardı.’ dedi.

KAFE VE RESTORANLAR HANGİ İLLERDE AÇIK? 

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklardır.

Çok yüksek risk grubunda yer alan iller Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Yüksek risk grubunda yer alan iller; Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.

Orta risk grubunda yer alan iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.

Düşük risk grubunda yer alan iller; Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.