Kafe ve restoranlar açılacak mı? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Peki kafe ve restoranlar açılacak mı? İşte o detaylar...  

Yayınlanma Tarihi: 17.02.2021 17:00
Değiştirme Tarihi: 17.02.2021 17:01
Kafe ve restoranlar açılacak mı? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı. Peki toplantıda neler konuşulacak? İşte önemli detaylar... 

"Bugün Kabine Toplantısı'nda en önemli gündem maddesi koronavirüsle mücadele ve koronavirüsle mücadele kapsamında bundan sonra atılan adımlar olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu Üyeleriyle bir araya gelmişti. Ve o toplantının ardından da yazılı bir açıklama yapmıştı. Yazılı açıklamada da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birinci aşılamada yani 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına yönelik yapılan aşıların tamamlanmaya yakın olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçte de ikinci aşamaya geçeceğiz dedi. İkinci aşamada da kritik görevlerde bulunan kamu çalışanları bulunuyor. Polis, asker gibi onların aşılanmasına ilişkin takvimin bugün Kabine Toplantısı'nda ele alınması bekleniyor.

KAFE VE RESTORANLAR

Merak edilen başlıklardan bir tanesi de kısıtlamalarda bir esnetme olacak mı? Aslında hafta başından itibaren il bazlı vaka sayıları açıklanmaya başlanmıştı ve illere göre de esnetme olabileceği söylenmişti. Bu kapsamda ilk olarak kafe ve restoranların açılabilmesi gündemde. Bunun için de kafe ve restoran işletmecilerinin gözü kulağı Kabine Toplantısı'nda diyebiliriz. Çünkü bazı öneriler var. Onlar bir tanesi kapalı alanlarda kapasitenin yüzde 30, açık alanlarda ise yüzde 50 oranıyla açılması. Bunun yanı sıra kafelere veya restoranlara giden müşterilerin 45 dakikadan fazla orada oturmamasına yönelik öneriler vardı. İşte bu öneriler Kabine Toplantısı'nda ele alınacak. Ve bir kısıtlamada esnekliğe gidilecek mi, gidilmeyecek mi? bu sorunun yanıtını arıyor olacağız Kabine Toplantısı'nda.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapmasını bekliyoruz. O açıklamada da toplantının gündeminde ele alınan başlıklarla olası kısıtlamaların esnemelerin de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasını bekliyoruz."

(CNN Türk)